Започете консултације са младима у сусрет Самиту будућности Уједињених нација

У организацији Канцеларије сталне координаторке Уједињених нација и Програма Уједињених нација за развој (UNDP) у Србији, и у координацији са Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у Панчеву су започете консултације са младима у сусрет Самиту будућности Уједињених нација. 

Самит будућности Уједињених нација, који ће се одржати крајем септембра у Њујорку, Сједињене Америчке Државе, представља јединствену прилику за унапређење сарадње у вези са кључним изазовима данашњице. На Самиту ће се разматрати и постојеће обавезе, укључујући Циљеве одрживог развоја и Повељу Уједињених нација, и изазови мултилатералног система. Циљ Уједињених нација је да се млади глобално укључе у процесе консултација за предстојећи Самит, како би њихове препоруке и идеје биле препознате у процесу израде нацрта документа по називом „Пакт за будућност”, чије усвајање је у плану. 

Помоћница министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог Нина Митић, рекла је да постоје велики изазови када је реч о људским правима у целом свету. 

„Управо зато је веома важно да млади људи кажу како виде будућност, и шта сматрају да су највећи глобални изазови. Теме које ће се разматрати на овим консултацијама су важне за све, као што је, примера ради, питање Дигиталне будућности и интегритета информација на дигиталним платформама. Свака промена изазива и пажњу и противљење, али то не треба да нас обесхрабри, а посебно не младе људе”, истакла је помоћница министра.

Митић је захвалила Канцеларији Уједињених нација и Програму Уједињених нација за развој у Србији на веома доброј сарадњи и укључивању младих у процес консултација за Самит будућности. 

Консултације са младима у Панчеву прве су од три планиране радионице које ће се одржати у оквиру припрема за Самит будућности. Такође, како би се што већи број младих из целе Србије укључио у овај процес, биће организоване и онлајн консултације, односно анкета, која ће обухватити питања која ће се на Самиту разматрати. У фокусу консултација наћи ће се три од пет поглавља предложеног документа „Пакт за будућност”: Наука, технологија и иновације и дигитална сарадња, затим, Међународни мир и безбедност, и Млади и одржива будућност. Идеја је да се, након спроведених консултација и анкете, резултати представе јавности, као допринос младих из Републике Србије за Самит будућности. 

Консултације са младима покренуле су Уједињене нације у Србији, у координацији са Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у оквиру пројекта „Млади за инклузију, једнакост и поверење”. Овај пројекат се спроводи уз подршку Програма Уједињених нација за развој (UNDP), у партнерству са Популационим фондом Уједињених нација (UNFPA), Организацијом Уједињених нација за образовање, науку и културу (UNESCO) и Агенцијом Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (UN WOMEN), и уз финансијску подршку Фонда за изградњу мира генералног секретара Уједињених нација.

Препоручујемо...