Скупштински одбор усвојио информацију о раду министарства

У оквиру редовних активности, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов представио је данас члановима скупштинског Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова информацију о раду министарства у претходних девет месеци, која је на крају седнице, са 11 гласова „за“ и ниједним против, и усвојена.

У обједињеној расправи на трећој овогодишњој седници Одбора, којом је председавао председник Одбора Александар Марковић, поднета је детаљна информација о активностима министарства у периоду јануар – септембар 2024. године, у шест сектора: за људска права, националне мањине, антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности, сектору за друштвени дијалог, међународну сарадњу и ЕУ интеграције, те сарадњу са цивилним друштвом.

На пољу људских права, министар је обавестио народне посланике да је, у оквиру својих законских овлашћења, министарство редовно, на време и у целости извештавало о извршавању међународних обавеза Републике Србије по конвенцијама и пактовима према телима и процедурама Уједињених нација, као и према Савету Европе, ОЕБС-у и ЕУ. Осим тога, рекао је, радили смо на прихвату и поступању према препорукама које смо добили по различитим извештајима. Такође, радили смо на афирмацији културе људских права кроз комуникацију са јавношћу, приређивање догађаја и недавно основан Савет за праћење примене препорука УН.

На исти начин, рекао је министар, радило се и на пољу мањинских права, где је Савет за националне мањине одржао конститутивну седницу и усвојио Предлог програма за доделу средстава из Буџетског фонда за националне мањине, у складу са којим је министарсво расписало и успешно спровело конкурс за доделу средстава из Буџетског фонда, кроз који је додељено 30 милиона динара за 70 пројеката. Министар је поменуо и да се нови Акционои план за заштиту права припадника националних мањина ради у партиципативном процесу са националним саветима и другим заинтересованим чиниоцима. Поменуо је и друге активности, као што је рад на реализацији инструмента за прикупљање етно-сензитивних података како би се уставно начело сразмерне заступљености припадника националних мањина у телима јавне управе могло пратити, као и поступања министарства, у улози надзорног органа националних савета. Додао је да се много радило на афирмацији различитости све 24 националне заједнице кроз видљивост у јавности сваке од њих појединачно.

Министар Жигманов је известио скупштински одбор да је највеће достигнуће у изради планских докумената остварено у Сектору за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности, у оквиру кога су израђена два акциона плана. Поменуо је и кампање за унапређење родне равноправности у којима Министарство учествује у сарадњи са партнерима, од извештавања о родној равноправности, до организовања обележавања међународних дана која се односе на заштиту права жена и активизма у борби против насиља над женама. Министар је подестио и да је марта т.г. донет Правилник о неплаћеном кућном раду. Осврнуо се и на једнако важно извештавање о инклузији Рома и Ромкиња по Познањској декларацији и активну сарадњу свих релевантних друштвених актера, посебно на локалном нивоу, на решавању изазова са којима се припадници ове мањине сусрећу.

„Карактеристика нашег рада је да ми нисмо кабинетско министарство, већ министарство које је активно када је реч о раду са локалним самоуправама, јер се водимо начелом да се људска права, права националних мањина, друштвени положај особа са инвалидитетом, права жена… зависе од политика и мера које се воде на локалном нивоу. Видљиви смо не само у регионалним центрима, као што су Ниш, Крагујевац или Нови Сад, већ и у мањим местима као што су Лебане и друге мање средине“, рекао је министар Жигманов.

На пољу друштвеног дијалога, министар је поменуо да смо имали четири друштвена дијалога на теме које су или недовољно видљиве, као што је проблем раних дечјих бракова, са идејом да се боље сагледају изазови и, у интерсекторским активностима, нађу начини њиховог решавања.

На пољу сарадње са цивилним друштвом, министар је поменуо да је одржана конститутивна седница Савета за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва, да је израђен Акциони план за ову област, те редовно одговарано на жалбе организација цивилног друштва. Реализовани су сви јавни позиви, којих је било десетак, за организације цивилног друштва, кроз које су оне добиле своје место у радним групама за израду стратегија и закона. Унапредили смо систем праћења јавног оглашавања конкурса за све организације цивилног друштва, чиме је добијено на широкој транспарентности ових процеса, рекао је министар.

У међународној сарадњи имамо континуирану сарадњу са свим донаторским институцијама, додао је он и подсетио да је Министарство национална контакт тачка за велики европски програм „Грађани, једнакост, права и вредности“, за коју је у претходном периоду организаован велики број промотивних скупова широм Србије.

Министар је изјавио да је Министарство задовољно са оним што је урадило, колико је урадило и са исходима онога што је урађено. Свесни смо, рекао је, да још постоје изазови, јер људска и мањинска права, антидискриминација, родна равноправност… никада, ни у једној држави, нису завршени процеси већ су потребни стални напори, настојања и активности да се уочени проблеми, који за последицу могу имати дискриминацију, спрече и да се одређена поступања унапреде.

И даље ћемо бити предани, посвећени и одговорни према пословима из законске надлежности нашег министарства, отворени за сарадњу и дијалог, и отворени за критику, закључио је министар Жигманов.

Седници су присуствовали државна секретарка др Стана Божовић која је нагласила да је министарство отворено за иницијативе народних посланика, помињући инструмент друштвеног дијалога за који је рекла да је високо оцењен на недавном међународном форуму у Барселони, као и помоћници министра Снежана Тркуља, Александар Радосављевић, Биљана Марковић и Нина Митић, те шефица Кабинета Александра Рашковић и Милена Недељков, шефица Одсека за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва.

 

Фото: Марија Антонела Канелић

Препоручујемо...