Објављена брошура „Водич за успешан друштвени дијалог“
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог објавило је двојезичну брошуру „Водич за успешан друштвени дијалог“ намењеној представницима јавне власти, цивилног сектора и академске заједнице, као и свим потенцијалним иницијаторима и учесницима друштвеног дијалога који доприносе стварању друштва толеранције, поверења и партнерства.
Брошура афирмише друштвени дијалог као гаранта за доношење одлука у демократији и одрживом развоју друштва, већој социјалној кохезији и квалитету живота сваког појединца. Руковођени начелом „Нико не сме бити изостављен“ брошура представља смернице за иницирање и организовање дијалога, уско повезаних са стварањем услова за остваривање људских права најрањивијих друштвених група.
Друштвеним дијалогом темељимо простор у коме је „бити различит од других“ драгоценост која се негује и он служи изградњи света у коме се поштују људи онакви какви јесу, са свим манама и врлинама и особеностима које имају, стоји између осталог у уводној речи министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислава Жигманова.
„Водич за успешан друштвени дијалог“ у складу је са циљевима одрживог развоја садржаним у Агенди 2030 Уједињених нација, а реализован је у сарадњи са пројектом Реформа јавних финансија – Агенда 2030, који подржавају Владе Немачке и Швајцарске, а спроводи Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
Брошуре можете преузети на српском и енглеском језику.
Улога друштвеног дијалога
Полазећи од начела поштовања и уважавања другачијег мишљења, у оквиру Министарства за људска и мањињска права и друштвени дијалог уведен је механизам друштвеног дијалога, као алата демократије који омогућава да укључивањем различитих актера друштвене заједнице заједно сагледемо и разумемо другачија искуства и знања, поставимо и предложимо, без искључивости, решавања питања од интереса за грађане Републике Србије. Дијалог је настао из потребе да се направи искорак у постизању веће социјалне кохезије, како би као друштво, кроз бољу комуникацију и сарадњу, у подстицајном окружењу изградили чвршће односе поверења, осећај партнерства, те кроз постизање компромиса о појединим актуелним друштвеним питањима адекватно одговорили данашњим изазовима, нарочито искључености рањивих и маргинализованих група.
Зато је неопходно да се међусобно слушамо, чујемо и разумемо и поштујемо у духу правила „не говори у туђе име“ и „ништа о мањинама без мањина за столом“, чега се доследно придржавамo на свакој до сада одржаној дебати.
У брошури „Улога друштвеног дијалога“ представљене су теме о којима се расправљало на дијалозима у претходном периоду са кључним сагласностима о поступањима.
——
Смернице за организовање друштвеног дијалога
Влада Републике Србије је на седници од 26.10.2023. године донела Закључак којим се усвајају Смернице за организовање друштвеног дијалога и задужује Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог да организацију друштвених дијалога убудуће спроводи у складу са поступком предвиђеним овим документом.
Смерницама се уређује организација и ток друштвеног дијалога, постизање договора свих учесника и објављивање документа о исходу друштвеног дијалога – Сагласност о поступањима и надаље праћење тих активности, те информисање јавности о спроведеном друштвеном дијалогу, као и друга питања од значаја за реализацију циљева друштвеног дијалога у складу са законом.