Društveni dijalog o predlozima za izmene i dopune Zakona o zabrani diskriminacije
Gordana Čomić, ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog na održanom tematskom dijalogu o predlozima za izmene i dopune Zakona o zabrani diskriminacije, u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog izjavila je, da je Zakon protiv diskriminacije u jednom društvu borba za krunjenje nepravdi prema svima nama koji u ovom društvu živimo. Diskriminacija je izvor kojim naše predrasude pretvaramo u ponašanje kojim nanosimo nesreću drugim ljudima, naglasila je.
Ona je podsetila na to da je Zakon o zabrani diskriminacije dugo i teško donošen, da je danas u toku dijalog o izmenama i dopunama Zakona i o tome, šta je to što je do sada pisano u Zakonu, a nije dalo dobar rezultat za ljude izložene diskriminaciji.
Prema njenim rečima, u Nacrt zakona unete su i odredbe kojima se brani diskriminacija nacionalnih manjina, a najveći broj članova Nacrta zakona odnosi se na izmene kaznenih odredbi čime se ovaj zakon usklađuje sa Zakonom o prekršajima. Kako je izjavila, očekuju se jasnije odredbe, veće kazne i širi spisak onih na koje se diskriminacija odnosi.
Čomić je izrazila zahvalnost Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja na dosadašnjem radu, ministarki Kisić Tepavčević i ministarski pravde Maji Popović, za uloženi napor da se dođe do najboljeg mogućeg nacrta Zakona.
Uživanje prava i sloboda predviđenih u Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava, obezbeđuje se bez diskriminacije po bilo kom osnovu,izjavio je Tobija Flesenkemper (Tobias Flesenkemper), šef misije Saveta Evrope u Srbiji. Kako navodi, to je princip od kog ne sme da se odstupa. On je ukazao na preporuke Evropske komisije za borbu protiv rasne diskriminacije (EKRI) u oblasti rasne diskriminacije, rasizma, ksenofobije i antisemitizma.
Tobijas se zahvalio ministarki Čomić u naporima da se unapredi postojeći zakonodavni okvir u oblasti zabrane diskriminacije.
Prisutnima su se, u uvodnomn delu obratile i Darija Kisić Tepavčević, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti i Maja Popović ministarka pravde.