Društveni dijalog „Plan od sedam tačaka, tema obrazovanje“

16. novembar 2021.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u saradnji sa Koordinacionim telom Vlade Republike Srbije za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđu, organizovalo je 16. novembra 2021. godine u Bujanovcu, u zgradi Ekonomskog fakulteta i Subotice, u Odeljenju u Bujanovcu,  društveni dijalog „Plan od sedam tačaka, tema obrazovanje“.

U uvodnom delu dijaloga govorili su ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić, prvi potpredsednik Vlade i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić, šef misije OEBS-a u Srbiji Jan Bratu i predsednik Nacionalnog saveta albanske nacionalne manjine Ragmi Mustafa.

Priznavanje diploma, udžbenici na albanskom jeziku, licence za albanske nastavnike samo su neka od pitanja o kojima se razgovaralo u okviru dijaloga i koji su prepoznati kao najvažniji.

Govoreći o priznavanju diploma Albanaca kao pitanju sa političkim tonom, ministarka Čomić je istakla  da mora postojati zajedničko razumevanje razloga zašto je taj proces u zastoju od 2018. godine, ali i o delikatnosti pitanja i činjenici da taj proces mora biti završen. Dijalog o Sporazumu od sedam tačaka koji je Vlada Srbije usvojila, a zatim je zamrznut od 2018. godine, sada je nastavljen, rekla je Čomić, a kao gorući prepoznati su problemi u obrazovanju i oni bi trebalo da budu rešeni u roku od godinu dana.

Ljudsko pravo na dostupnost zarade na osnovu obrazovanja je nešto o čemu ćemo voditi računa kada budemo argumentovali zašto i proces o priznavanju diploma treba da bude otkočen i ubrzan, naglasila je Čomić.

Za godinu dana od danas nadam se da će svi ti problem biti skinuti sa liste, imaćemo neke druge probleme, ali ćemo znati da smo stekli elementarno poverenje u dijalog kojim ćemo rešiti sve probleme zbog dece koja dolaze posle nas, rekla je Čomić i naglasila da je društveni dijalog organizovan na inicijativu Nacionalnog saveta Albanaca, zato što brinu o svojoj nacionalnoj zajednici.

Stoga smo danas prisustni svi mi koji želimo da probleme koje oni imaju najbrže rešimo, istakla je ministarka Čomić i izrazila zahvalnost Nacionalnom savetu albanske nacionalne manjine na inicijativi za organizaciju tematskog dijaloga, ministru prosvete Branku Ružiću i  OEBS-u.

Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić ocenio  je da su razgovor i dijalog bili veoma  uspešni.

Činjenica da sam se odazvao na poziv ministarke Čomić da u ovom kratkom roku ponovo posetim Bujanovac i predstavimo rezultate iz oblasti obrazovanja za pripadnike albanske nacionalne manjine, pa i porazgovaramo o još nekim pitanjima, govori o spremnosti Ministarstva prosvete da doprinese unapređenju uslova za normalan život, za ulaganje u mlade, za negovanje različitosti kao naše vrednosti, za kreiranje još tolerantnijeg i boljeg društva u kojem svi mi živimo, naveo je Ružić

Predsednik Nacionalnog saveta Albanaca, Ragmi Mustafa rekao je da je sprovođenje plana od sedam tačaka neophodna potreba da bi se obezbedilo više pravednosti i jednakosti u društvu za Albance.

Mustafa je kao vodeće probleme istakao nostrifikaciju i priznavanje diploma, i rešavanje nedostatka udžbenika za osnovne i srednje škole, kao i školskih planova i programa na albanskom jeziku, a zatražio je i rešavanje pitanja polaganja stručnih ispita i razmatranje mogućnosti i potrebe za otvaranja novih visokoškolskih ustanova na albanskom jeziku u Preševu i Bujanovcu.

Mustafa je istakao i potrebu unapređenja kvaliteta nastave srpskog jezika u školama na albanskom jeziku i zatražio da se omogući i učešće predstavnika albanske nacionalne manjine u radu Nacionalnog prosvetnog saveta i Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.

Ambasador i šef Misije OEBS-a u Srbiji Jan Bratu, izrazio je zadovoljstvo zbog uspešno održanog dijaloga i naglasio da je Misija OEBS-a posvećena podsticanju pozitivnih međuetničkih odnosa, pružanjem podrške i raznih vidova pomoći te da će biti nastavljena u tom pravcu.

Učesnici dijaloga usvojili su obavezujuća postupanja, između ostalog i postupanja koja se odnose na obrazovanje učenika osnovnih i srednjih škola i korišćenja udžbenika na albanskom jeziku kroz programe nastave i učenja sa elementima nacionalne kulture, kao i koracima ka poboljšanju kvaliteta učenja srpskog kao nematernjeg jezika u školama na albanskom jeziku.

Obavezujuća postupanja

Preporučujemo...