Govor mržnje je korak do nasilja

 Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije Tomislav Žigmanov govorio je na Konferenciji „Borba protiv govora mržnje – kroz promociju dijaloga i tolerancije ka otklanjanju uzroka“, koja je danas, na Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje, održana u Beogradu.

Otvarajući skup, ministar Žigmanov je naglasio da je sloboda govora univerzalno ljudsko pravo, ali da ta sloboda nije apsolutna. Poštovanje ovog ljudskog prava, naglasio je ministar, pretpostavlja određena ograničenja i obaveze pojedinca, udruženja i državnih institucija na uvažavanje prava i interesa drugih. Govor mržnje, dodao je on, podstiče predrasude, širi neprijateljstvo i diskriminaciju, često poziva na nasilje i šalje poruke netrpeljivosti i netolerancije.

Govoreći okupljenima, ministar Tomislav Žigmanov je podvukao da Vlada Republike Srbije pokazuje čvrstu opredeljenost da svojim politikama i mehanizmima utiče da se u svim sektorima ojača borba protiv govora mržnje, obezbedi primena zakona i poveća nivo odgovornosti za svaki vid nasilja i zloupotreba. To je pokazala usvajanjem brojnih zakona i strateških dokumenata, kao i prihvatanjem preporuka država članica Ujedinjenih nacija u okviru Četvrtog ciklusa Univerzalnog periodičnog pregleda koje se odnose na govor mržnje, rekao je on.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankca Janković je, pored ostalog, istakla da govor mržnje urušava same temelje demokratije i dostignute civilizacijske norme. Ona je naglasila da je to zajednički problem mnogih društava, te da nikad ne sme da se zaboravi koliko je kratak put od govora mržnje do nasilja.

Šef Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Janoš Babić je naglasio da posvećenost vrednostima Evropske unije traži borbu protiv govora mržnje i diskriminacije, te da to nije samo zakonska, već i moralna obaveza.

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji NJ.E. Emanuele Žiofre je istakao posvećenost EU svetu slobodnom od mržnje, predrasuda i diskriminacije, i upozorio da govor mržnje nije samo skup grubih reči već da vodi nasilju i konfliktima.

Na Konferenciji o borbi protiv govora mržnje, organizovanoj od strane Poverenice za zaštitu ravnopravnosti uz podršku Delegacije Evropske unije i Kancelarije Saveta Evrope u Srbiji, predstavljeni su, pored ostalog, rezultati analize o upotrebi govora mržnje u medijima, a održan je i panel sa novinarima na temu „Da li mediji ‘vole’ govor mržnje?“.

Foto: Vesna Lalić/Savet Evrope i Ministarstvo LJMPDD

Preporučujemo...