Javno slušanje Predloga akcionog plana za sprovođenje Strategije za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva

 

U prisustvu ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislava Žigmanova i predstavnika organizacija civilnog društva, juče je u Palati Srbija održano Javno slušanje Predloga akcionog plana za period 2024 – 2026. godine za sprovođenje Strategije za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva.

U dosadašnju izradu Predloga akcionog plana bili su uključeni predstavnici 16 organizacija civilnog društva  u svojstvu članova Posebne radne grupe.  Otvarajući skup, ministar Žigmanov je naglasio da kroz konsultativni proces Ministarstvo daje priliku svim zainteresovanim organizacijama da daju svoje sugestije, predloge i komentare, kako bi doprineli stvaranju unapređenog okruženja za uspešniju saradnju sa organima javne uprave i razvoj civilnog društva.

Dajući hronološki pregled dosadašnjih aktivnosti vezanih za prethodni Akcioni plan, ministar je podsetio i da je ključna aktivnost tog bila osnivanje Saveta za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva. Dodao je da je Ministarstvo, takođe, izvršilo prikupljanje podataka od organa javne uprave na sva tri nivoa vlasti i formiralo bazu sa preko 250 osoba imenovanih na poziciji Kontakt tački za saradnju sa civilnim društvom.

Ministar je pomenuo i da je u cilju transparentnosti finansiranja i finansijsku održivost civilnog sektora izrađena aplikacija Kalendar javnih konkursa. Ova aplikacija omogućava lakše prikupljanje podataka od organa javne uprave sva tri nivoa vlasti o planiranim javnim konkursima za organizacije civilnog društva i sagledavanja obima planiranih i dodeljenih sredstava, procedura dodele sredstava, zatim oblasti u kojima se sredstva dodeljuju, korisnika, teritorijalnoj raspoređenosti podržanih projekata i  programa i drugih podataka. Nova aplikacija  Kalendar javnih konkursa sa upitnikom biće uskoro dostupna na internet prezentaciji Ministarstva organizacijama, ali i svim zainteresovanim građanima, a omogućiće veću vidljivost podataka o finansiranju organizacija civilnog društva iz budžetskih sredstava, dodao je ministar Žigmanov.

Predstavljajući Predlog akcionog plana, pomoćnik ministra iz Sektora za saradnju sa civilnim društvom Žarko Stepanović naveo je da je Predlog AP sadrži 17 mera i 71 aktivnost, te da postoje četiri posebna cilja ovog Predloga akcionog plana – prvi je obezbeđenje većeg uključivanja civilnog sektora u proces donošenja odluka na svim nivoima vlasti; drugi, unapređeno transparentno finansiranje i održivost civilnog sektora; treći, obezbeđeno veće učešće OCD u socio-ekonomskom razvoju i delovanje u skladu sa načelima održivog razvoja i, posebni cilj broj četiri podrazumeva  obezbeđeno veće učešće OCD u procesu evropskih integracija.

Nakon predstavljanja Predloga AP usledila je diskusija u kojoj su učestvovali prisutni predstavnici organizacija civilnog društva.

Podršku procesu izrade ovog Predloga akcionog plana pružio je projekat „Za snažnije građansko društvo“ koji se sprovodi uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC).

 

 

 

Preporučujemo...