Ministar Tomislav Žigmanov govorio u Somboru o značaju saradnje organa vlasti i organizacija civilnog društva

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov učestvovao na konferenciji u sklopu projekta ”Lokalnim dijalogom do unapređenja sistemske brige o deci”, održanoj danas u Somboru gde je, nakon uvodnog obraćanja, govorio na panelu pod naslovom „Značaju saradnje organizacija civilnog društva i organa vlasti za unapređenje položaja dece u Republici Srbiji“.

Obraćajući se učesnicima ministar Žigmanov je naglasio da bez otvorenog dijaloga javnih vlasti i organizacija civilnog društva i građana, koje ovaj sektor okuplja, ne možemo da postižemo rezultate u bilo kojoj oblasti delovanja i u bilo kom reformskom procesu koji je u toku ili nas očekuje u budućnosti.

Mi kao ministarstvo zaista pokušavamo da damo primer kako treba da se uključe organizacije civilnog društva u različite aktivnosti, rekao je ministar, od toga da vodimo transparentne i participativne procese izrade zakona i strategija i da uključujemo organizacije u sve radne grupe za izradu tih akata, preko toga da imamo formirana različita savetodavna tela i da su predstavnici civilnog sektora  deo tih tela, do toga da raspisujemo javne pozive sa kolegama iz drugih ministarstava kako bismo na transparentan način, sa jasnim kriterijuma i procedurama birali predstavnike civilnog sektora u različite radne grupe za izradu propisa ili savetodavna tela. Od 2021. godine do danas, rekao je ministar, imali smo više od 40 javnih poziva sa više od 200 osoba koje su imenovane za članstvo u ovim telima.

On se osvrnuo na dva aspekta jačanja dijaloga u okviru Ministarstva. Pre svega, rekao je ministar, kroz institut društvenog dijaloga, a do sada smo imali preko 40 društvenih dijaloga sa više od 3.000 učesnika, uspeli smo da ukažemo na to koliko je dijalog važan, koliko je značajno da za istim stolom imamo predstavnike različitih sektora koji iz svog ugla ukazuju na izazove sa kojima se susreću svakodnevno.

Sa druge strane, dodao je, nama je u mandatu unapređenje saradnje javnog i civilnog sektora i stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva. U skladu s tim, usvojena je prva Strategija za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva i u toku je izrada drugog akcionog plana koji će važiti do 2026. godine.

Takođe, važna vest je i da je u četvrtak na sednici Vlade Republike Srbije formiran Saveta za saradnju sa civilnim društvom, rekao je ministar Žigmanov i dodao da kroz ovaj Savet, kao novi institucionalni mehanizam saradnje, želimo da uspostavimo direktnu vezu donosioca odluka i predstavnika organizacija civilnog društva na najvažnije teme koje se tiču nesmetanog delovanja civilnog sektora. Predstavnici civilnog sektora u ovom Savetu izabrani su, podsetio je ministar,  na inkluzivan i transparentan način, čak 4 organizacije od 11 dolaze van Beograda, a i predsedavajući Saveta biće iz organizacije koja ima sedište u Šapcu.

Ministar je pomenuo i treći, podjednako važan institucionalni mehanizam i stub saradnje sa civilnim sektorom, a to su kontakt tačke za saradnju sa organizacijama civilnog društva. Naše Ministarstvo iniciralo je imenovanje kontakt tačaka na sva tri nivoa vlasti i trenutno imamo preko 260 imenovanih osoba na lokalnom, pokrajinskom i centralnom nivou, rekao je ministar Žigmanov.

Govoreći o saradnji na lokalu, ministar je naglasio da u narednom periodu ona mora da bude veći prioritet jer ne možemo govoriti o odgovornom i transparentnom radu lokalne samouprave ako nema uključivanja građana u proces donošenja odluka. To je mesto gde su građani najbliže donosiocima odluka i to je mesto gde oni mogu direktno da utiču na odluke koje se tiču sredine gde žive, a sa druge strane postoji i zakonska obaveza da im to omogućimo, rekao je ministar Žigmanov.

On je pohvalio Grad Sombor kao jednu od jedinica lokalnih samouprava koja je deceniju unazad uvek u samom vrhu kada govorimo o transparentnosti u radu i particapativnosti i primer dobre prakse saradnje dva sektora, javnog i civilnog.

Govoreći o projektu Somborskog edukativnog centra ministar Žigmanov je rekao da on ukazuje koliko je dijalog važan kada želimo da radimo na unapređenje javnih politika, naročito u oblasti unapređenja položaja dece.

Uspostavljanje sistemske brige o deci na lokalnom nivou i bolja podrška razvoju dece nemoguća je ako ne postoji saradnja i uključivanje svih relevantnih aktera u lokalnoj zajednici, rekao je ministar. On je podvukao da su upravo tu dobru praksu, koju su razvili u Somboru, uspeli da prošire dalje na teritoriji Bačke i pruže podršku i drugim opštinama da razviju svoje Lokalne akcione planove za decu i formiraju Savete za decu što je odlično i što će svakako u narednom periodu doprineti unapređenju kvaliteta brige o deci i u tim zajednicama.

Na kraju, ministar Žigmanov je naglasio da će fokus u narednom periodu biti da se dovoljno ojačaju druge lokalne samouprave i kod njih osvesti potreba ali i značaj uključivanja organizacija civilnog društva u sve procese, jer na taj način odluke koje donose biće bliže građanima, oblikovane više u skladu sa potrebama same zajednice i vodiće ka boljem razumevanju i većem međusobnom poverenju.

Projekat “Lokalnim dijalogom do unapređenja sistemske brige o deci” realizuje Somborski edukativni centar u partnerstvu sa Centrom za pedagoške inicijative. Podržala ga je Beogradska otvorena škola u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije, a projekat je finansirala Evropska unija.

Preporučujemo...