Ministar Žigmanov čestitao mađarskoj nacionalnoj manjini njihov praznik, 15. mart

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije Tomislav Žigmanov čestitao je predsedniku Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine Arpadu Fremondu i svim pripadnicima mađarske zajednice u Srbiji njihov praznik, 15. mart, dan kada je 1848. godine počela nacionalna revolucija.

Pored opštih obeležja evropskih ustanaka protiv feudalnih vlastodržaca, oslobađanja kmetova i borbe za druga osnovna ljudska prava, ova revolucija je imala prvenstveno karakter mađarske borbe za samostalnost i nezavisnu državu. Cilj mađarske revolucije 1848/49. godine bilo je okončanje vladavine Habsburgovaca, kao i sticanje nezavisnosti i uspostavljanje ustavnog uređenja. Zbog toga se 15. mart 1848. godine smatra jednim od najslavnijih dana u istoriji mađarskog naroda i njihove težnje za slobodom, koji praznuju i Mađari u Republici Srbiji.

Mađarska nacionalna manjina je najbrojnija manjinska zajednica u Srbiji. Ima veoma razvijenu manjinsku nacionalnu infrastrukturu i najbolje je integrisana u društvo Republike Srbije, čemu doprinose dobro organizovane institucije ove nacionalne manjine kao i visok nivo političke participacije u javnoj vlasti.

Prema popisu stanovništva iz 2022. godine, u Srbiji živi 184.442 Mađara i čine 2,77 odsto od ukupnog broja stanovnika naše zemlje. Kao i brojne druge nacionalne zajednice, pa i većinsko stanovništvo, i Mađari beleže značajan demografski pad u odnosu na prethodni popis stanovništva.

Najveći broj Mađara živi na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodina, u osam gradova ili opština čine apsolutnu ili relativnu većinu, dok je Grad Subotica njihov obrazovni, kulturni i politički centar. Najveći deo Mađara je rimokatoličke, a manji reformatske i evangeličke veroispovesti.

Obrazovanje na mađarskom jeziku prisutno je od vrtića do fakultetskog nivoa. Mađari u Srbiji imaju svoj dnevni list „Mađar So“ (Mađarska reč), i celodnevne radio i televizijske programe na maternjem jeziku, kao i brojne ustanove i aktivnosti u oblasti kulture. Mađarski jezik je u službenoj upotrebi u radu organa AP Vojvodine, kao i u velikom broju jedinica lokalne samouprave. Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine u Republici Srbiji ima značajna ovlašćenja u ovim oblastima, a političku artikulaciju interesa sprovodi najjača politička stranka mađarske manjine, Savez vojvođanskih Mađara.

Vlasti u Republici Srbiji, Autonomnoj pokrajini Vojvodini, te jedinicama lokalne samouprave i dalje će posvećeno raditi na obezbeđivanju svih potrebnih preduslova – od primene zakona, preko materijalno-finansijskih sredstava, do manjinskih senzitivnih politika – kako bi Mađari u Republici Srbiji uspešno nastavili da razvijaju svoje nacionalne institucije i perspektivu pripadnika svoje zajednice.

 

 

Preporučujemo...