Објављен Извештај о исходима друштвених дијалога у 2023. години

Сектор за друштвени дијалог Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог сачинио је Извештај о исходима друштвених дијалога одржаних у 2023. години. Извештај се, ради информисања, доставља Влади Републике Србије и поставља на интернет страницу Министарства.

Током 2023. године, у организацији Министарства одржано је 14 друштвених дијалога у којима је учествовало укупно 718 учесника, представника државних органа и институција,  органа Аутономне покрајине Војводине, јединица локалне самоуправе, амбасада и међународне заједнице,  организација цивилног друштва, националних мањина, академских и верских заједница.

У највећем броју дијалози су реализовани ван Београда, и то Новом Саду (4), Крагујевцу (4) и Новом Пазару (1). За потребе одржавања дијалога, представници органа јединица локалне самоуправе, универзитета, установа, медијских кућа и организација цивилног друштва у локалној заједници, показали су изузетан степен заинтересованости и сарадње омогућивши том приликом да догађаји буду одржани у просторима различите намене попут објеката градских управа, музеја, универзитета, културних и омладинских центара. Београд је био домаћин учесницима пет друштвених дијалога од којих су три одржана ван седишта Министарства, у Центру за интеграцију младих и просторијама Градске управе Града Београда.

Широким инклузивним процесом начињен је увид у пресек стварног стања у друштву и дефинисани правци кретања ка променама на боље и владавини права. Кроз плурализам мишљења, међусобно слушање, разумевање и поштовање учесника у друштвеном дијалогу, почетком 2023. године серијом дијалога на тему интеграције најрањивијих група у друштво промовисан је и принцип „да нико не буде изостављен“ (Леавинг Но Оне Бехинд) Уједињених нација.

Циљ Извештаја је да се уоче области у којима се најчешће појављује угрожавање људских и мањинских права, да прати процесе и конкретне активности које су започеле институције које су биле укључене у друштвени дијалог, али и да се извести Влада Србије и целокупна јавност, шта је конкретно урађено, градећи кроз овај процес транспарентни систем одговорних институција према грађанкама и грађанима.

У Извештају је посебно обрађено и како су реализовани друштвени дијалози доприносили остваривању конкретних циљева и подциљева Агенде 2030 одрживог развоја Уједињених нација, која укључује три димензије: економски раст, социјалну инклузију и заштиту животне средине.

 

 

 

Препоручујемо...