Objavljen Izveštaj o ishodima društvenih dijaloga u 2023. godini
Sektor za društveni dijalog Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog sačinio je Izveštaj o ishodima društvenih dijaloga održanih u 2023. godini. Izveštaj se, radi informisanja, dostavlja Vladi Republike Srbije i postavlja na internet stranicu Ministarstva.
Tokom 2023. godine, u organizaciji Ministarstva održano je 14 društvenih dijaloga u kojima je učestvovalo ukupno 718 učesnika, predstavnika državnih organa i institucija, organa Autonomne pokrajine Vojvodine, jedinica lokalne samouprave, ambasada i međunarodne zajednice, organizacija civilnog društva, nacionalnih manjina, akademskih i verskih zajednica.
U najvećem broju dijalozi su realizovani van Beograda, i to Novom Sadu (4), Kragujevcu (4) i Novom Pazaru (1). Za potrebe održavanja dijaloga, predstavnici organa jedinica lokalne samouprave, univerziteta, ustanova, medijskih kuća i organizacija civilnog društva u lokalnoj zajednici, pokazali su izuzetan stepen zainteresovanosti i saradnje omogućivši tom prilikom da događaji budu održani u prostorima različite namene poput objekata gradskih uprava, muzeja, univerziteta, kulturnih i omladinskih centara. Beograd je bio domaćin učesnicima pet društvenih dijaloga od kojih su tri održana van sedišta Ministarstva, u Centru za integraciju mladih i prostorijama Gradske uprave Grada Beograda.
Širokim inkluzivnim procesom načinjen je uvid u presek stvarnog stanja u društvu i definisani pravci kretanja ka promenama na bolje i vladavini prava. Kroz pluralizam mišljenja, međusobno slušanje, razumevanje i poštovanje učesnika u društvenom dijalogu, početkom 2023. godine serijom dijaloga na temu integracije najranjivijih grupa u društvo promovisan je i princip „da niko ne bude izostavljen“ (Leaving No One Behind) Ujedinjenih nacija.
Cilj Izveštaja je da se uoče oblasti u kojima se najčešće pojavljuje ugrožavanje ljudskih i manjinskih prava, da prati procese i konkretne aktivnosti koje su započele institucije koje su bile uključene u društveni dijalog, ali i da se izvesti Vlada Srbije i celokupna javnost, šta je konkretno urađeno, gradeći kroz ovaj proces transparentni sistem odgovornih institucija prema građankama i građanima.
U Izveštaju je posebno obrađeno i kako su realizovani društveni dijalozi doprinosili ostvarivanju konkretnih ciljeva i podciljeva Agende 2030 održivog razvoja Ujedinjenih nacija, koja uključuje tri dimenzije: ekonomski rast, socijalnu inkluziju i zaštitu životne sredine.