Почела обука за лица задужена за родну равноправност на покрајинском и локалном нивоу
Државна секретарка др Стана Божовић отворила је данас у Палати „Србија“ обуку за лица задужена за родну равноправност у органима, установама, организацијама и телима јединица локалне самоуправе, коју у оквиру пројекта „Кључни кораци ка родној равноправности“ спроводи Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог уз подршку Агенције за родну равноправност и оснаживање жена (UN Women).
Обраћајући се присутнима, др Божовић је подсетила да је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог на основу члана 12. став 3. Закона о министарствима надлежно за „обављање послова државне управе који се односе на: равноправност полова; антидискриминациону политику; питања у вези са родном равноправношћу, са циљем унапређења родне равноправности у Републици Србији”.
Државна секретарка Божовић указала је да је прошле године реализована прва обука за органе јавне власти на републичком нивоу, а ове године се завршава организацијом три једнодневне обуке за лица задужена за родну равноправност на покрајинском и локалном нивоу, и то данас, 13. новембра у Београду, као и 18. новембра у Нишу и 26. новембра 2024. године у Новом Саду.
Истакла је да, иако је примена Закона о родној равноправности Решењем Уставног суда од 27. јуна 2024. године привремено обустављена до доношења коначног решења поменутог суда, раније преузете пројектне обавезе, које подразумевају и реализацију донаторских средстава, треба спровести до краја и реализовати раније планиране обуке за лица задужена за родну равноправност.
У име UN Women присутнима се обратила Јелена Секулић Недељковић, која је истакла да Агенција UN Women подржава институције и организације у успостављању институционалног и стратешког оквира за родну равноправност, како на националном, тако и на покрајинском и локалном нивоу.
Она је подсетила да се трогодишњи пројект „Кључни кораци ка родној равноправности“, који се спроводи у партнерству са Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог, завршава, али да се нада заједничкој будућој сарадњи и новом програму који би требало да започне следеће године. Напоменула је да умрежавање и размена искустава са јединицама локалне самоуправе представља један важан аспект који доприноси одрживости локалних политика којима се регулише област родне равноправности, али и успостављени тимови за родно одговорно буџетирање.
Јелена Секулић Недељковић је истакла да су овакве обуке важне, не само због знања које се усваја, већ и због међусобног умрежавања и размена искустава када је у питању процес извештавања у области родне равноправности.
Предавачи на наведеној обуци биле су проф. др Невена Петрушић и проф. др Виолета Рашковић Таловић. Поред државне секретарке Божовић, у име Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог обуци су присуствовале и др Биљана Стојковић, виша саветница и Ивана Гајић, самостална саветница, док је испред Агенције UN Women обуци присуствовао Јован Грубић.