Pomoćnica ministra na konferenciji u Tirani o unapređenje rodne ravnopravnosti

Pomoćnica ministra u Sektoru za antidiskriminacionu politiku i unapređenje rodne ravnopravnosti Nina Mitić prisustvovala je u Tirani međunarodnoj konferenciji pod nazivom „Delotvorni institucionalni mehanizmi za unapređenje rodne ravnopravnosti i osnaživanje žena: Iscrtavanje budućnosti 30 godina nakon Pekinga“.

Konferencija se održava u organizaciji Regionalne kancelarije za Evropu i Centralnu Aziju Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena, u saradnji sa Republikom Albanijom i ima za cilj razmenu iskustava i umrežavanje među institucionalnim mehanizmima iz regiona i različitih delova sveta, izgradnju i održavanje partnerstava sa ključnim donosiocima odluka, civilnim društvom, privatnim sektorom i akademskom zajednicom, kao i podsticanje institucionalnih mehanizama da preuzmu neophodne obaveze kako bi se rodna ravnopravnost unapredila.

Konferencija je okupila predstavnike institucionalnih mehanizama za unapređenje položaja žena iz Evrope i Centralne Azije. Učesnici Konferencije su razgovarali o konkretnim koracima i dobrim praksama za poboljšanje efikasnosti i uticaja institucionalnih mehanizama i istraživali strategije i partnerstva za efikasno funkcionisanje u aktuelnim nacionalnim, regionalnim i globalnim kontekstima. Na panel diskusijama i okruglim stolovima sumirani su ključni zaključci i definisana buduća postupanja radi unapređenja rodne ravnopravnosti.

S obzirom na to da se 2025. godine obeležava 30 godina od potpisivanja Pekinške deklaracije i Platforme za delovanje na Četvrtoj svetskoj konferenciji o ženama, održanoj 1995. godine u Pekingu, kao i deset godina od Agende 2030 Ujedinjenih nacija i ciljeva održivog razvoja, povod za održavanje ove konferencije je kritički osvrt na ono što su države do sada uradile u toj oblasti, kao i na usaglašenost sa ciljevima Platforme. Ovaj proces započeo je 2023. godine, sa ciljem da se 2025. godine, na 69. sednici Komisije za položaj žena predstavi globalna procena stanja.

Pekinška deklaracija i Platforma za akciju usvojeni su na Četvrtoj svetskoj konferenciji o ženama, septembra 1995. godine, u Pekingu, nakon dekade UN posvećene borbi za ženska ljudska prava. Smisao Pekinške deklaracije je unapređivanje jednakosti, razvoja mira u korist svih žena u svetu, a Platforma za akciju ima za cilj ostvarivanje jednakih prava muškaraca i žena  u privatnom i javnom životu.

 

 

Preporučujemo...