Студијска посета Министарству групе из Грузије, Јермени, Таџикистана и Северне Македоније
У оквиру програма „Сарадња за Агенду 2030“ који спроводи ГИЗ, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог данас је посетила група представника локалних и националних институција као и активиста цивилних организација из Грузије, Јерменије, Таџикистана и Северне Македоније. Сврха посете била је размена искустава у локализацији циљева одрживог развоја и представљање добрих примера праксе из Републике Србије.
На састанку који је организован у Палати Србија, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томсилав Жигманов, са сарадницима, упознао је госте са активностима Министарства када је реч о креирању политика, изради нормативног оквира и примени циљева одрживог развоја из Агенде 2030 Уједињених нација.
Министар је нагласио да су циљеви одрживог развоја из Агенде 2030 национални приоритет, а приступање Европској унији стратешки циљ Републике Србије, те да се спровођењем целокупног реформског процеса, израдом, усвајањем и применом развојних докумената и докумената јавних политика током процеса европских интеграција, истовремено интегрише и 17 циљева одрживог развоја УН.
Помоћник министра из Сектора за друштвени дијалог Александар Радосављевић истакао је да је у протекле три године Министарство организовало 55 друштвених дијалога, са више од 3.500 учесника, са темама које су укључиле сваки од 17 циљева одрживог развоја УН.
Помоћник министра из Сектора за сарадњу са цивилним друштвом Жарко Степановић је упознао присутне са механизмима сарадње са цивилним друштвом и органима јавне власти на сва три нивоа у Републици Србији. Он је посебно истакао да је крајем септембра прошле године основан Савез за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва којем ће сигурно један од тема рада бити и циљеви одрживог развоја, те додао да постоји мрежа контакт тачака у органима власти широм земље са организацијама цивилног друштва.
Помоћница министра Нина Митић из Сектора за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности предочила је нормативни оквир који Република Србија има кад је реч о унапређењу родне равноправности, борбе против дискриминације и заштите осетљивих друштвених група, усвојене законе, стратегије и акционе планове, као и нове институционалне оквире за креирање политика и механизме контроле спровођења закона.
Присутне су највише интересовале теме о родној равноправности, начинима контроле спровођења планских докумената, мерење резултата зацртаних циљева, запошљавање особа са инвалидитетом, заштита других маргинализованих група.
На састанку су током разговора размењена искуства имајући у воду да Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог има значајну праксу у праћењу и спровођењу циљева одрживог развоја, као и подстицању локалних самоуправа на примену Агенде 2030, увођење принципа „Да нико не буде изостављен“ (Live no one behind), као и мониторинга и извештавања о примени циљева одрживог развоја.