У Новом Пазару одржан други по реду друштвени дијалог на тему родно сензитивног језика
У сусрет скорој примени одредби Закона о родној равноправности које се односе на употребу родно сензитивног језика, а у циљу да се пре почетка примене отклоне постојеће дилеме, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог је, у сарадњи и уз подршку Aгенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена и Делегацијом Европске уније у Србији, организовало данас 24. 5. 2023. у Новом Пазару други по реду друштвени дијалог са темом „Како до родно сензитивног језика“.
Дијалог је отворио Томислав Жигманов, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог, подсећањем да смо „сведоци да се тема о родно сензитивном језику у протеклих пар месеци, од друштвеног дијалога у Београду одржаног 27. марта ове године, прилично актуелизовала у јавности, изазвала низ опречних ставова и мишљења.“
„Министарство наставља своје активности, пажљиво слушајући све релевантне актере и бележећи све аргумента. Данас смо у Новом Пазару да чујемо реч и овдашње академске заједнице, носиоца локалних власти, националних савета националних мањина, цивилног друштва као и свих позваних и заинтересованих учесника. На прошлом дијалогу у Београду отворили смо нова питања, која су изазвала различите реакције, чули смо супростављена становишта и начине за употребу родно сензитивног језика. Изазов је велики, свесни смо унутар Министарства колико је то осетљиво питање и куда нас може одвести његова политизација. Стога настављамо расправу да би чули шта каже струка, а шта представници оних којих се то непосредно тиче“, рекао је министар Жигманов.
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог у сарадњи са Координационим телом за родну равноправност започеће процес припреме за израду плана активности у циљу примене родно осетљивог језика. У процес припреме за израду плана активности укључиће се и министарства просвете, културе, информисања и телекомуникација, као и надлежни одбори Скупштине Србије, најавио је министар.
На друштвеном дијалогу у Новом Пазару, који је трајао више од три сата, чули су се, као што је и очекивано, различити и супротстављени ставови.
На дијалогу су били присутни градоначелник Нихат Бишевац, којем се министар посебно захвалио на гостопримству и са којим се срео у згради Градске управе непосредно пре дијалога, представници Савета за српски језик, Института за српски језик САНУ, Филолошког и Филозофског факултета, Универзитета из Новог Пазара и Косовске Митровице, Института за филозофију и друштвену теорију, Националног савета бошњачке националне мањине, Националног савета горанске националне мањине, цивилног друштва, медија и др. Дијалог је почео минутом ћутања за жртве недавних убистава у Београду, околини Младеновца и Прибоју.
Сагласност о поступањима, 24. 5. 2023. године
- Доц. др Валентина Бошковић Марковић: Како до родно осетљивог језика
- Марјана Стевановић: Родно осетљиви језик у уџбеницима
- Обраћање др Марине Спасојевић на друштвеном дијалогу „Како до родно сензитивног језика“
- Излагање Др Светлане Слијепчевић Бјеливук на друштвеном дијалогу „Како до родно сензитивног језика“