Društveni dijalog “Beskućništvo – mapiranje i prvi koraci ka društvenoj uključenosti”

20. decembar 2022.

Ministarstvao za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog uz podršku organizacija civilnog društva Inicijative za ekonomska prava A11, Izlazak, ADRA, Caritas Srbije i Centara za integraciju mladih danas je u Palati Srbija održanlo društveni dijalog na temu “Beskućništvo – mapiranje i prvi koraci ka društvenoj uključenosti”.

Na skupu, koji je održan na Međunarodni dan ljudske solidarnosti, 20. decembra, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov naglasio je da je pitanje beskućništva složena, osetljiva i bolna tema, koja je u isto vreme test humanosti našeg društva.

“Posvećeni smo izgradnji države koja će biti solidarna i raditi na rešavanju problema svih društvenih grupa. Generalna platforma državne politike danas je da niko ne bude izostavljen”, naglasio je ministar Žigmanov, dodajući da je za rešavanje problema potrebna međusektorska saradnja koja bi uključivala sve nivoe vlasti, civilno društvo, kao i međunarodne organizacije.

“Društveni dijalog je dobar put da se ovaj problem počne sistemski rešavati i da probamo da uspostavimo trajne politike”, dodao je ministar Žigmanov. 

Na dijalogu su govorili Nataša Tanjević, zamenica zaštitnika građana, Nataša Tasić Knežević, zamenica predsednika  Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Narodne skupštine Republike Srbije, dr Željko Brkić, šef Biroa drirektora policije Ministarstva unutrašnjih poslova RS, Aleksandra Čamagić, gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Grada Beograda, Aleksandra Bojađieva (ADRA), Ema Stepanović (A 11), kao i Mina Lukić, Centar za integraciju mladih, dok su skupu prisustvovali predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, direktorka Centra za socijalni rad Grada Beograda Silvia Alavanja, direktorka Prihvatilišta u Beogradz Nevenka Nikić Simatović, predstavnici Crvenog krtsa Srbije, SKGO, kao i predstavnici drugih organizacija i institucija.

Na skupu je konstatovano da je, prema poslednjim podacima sa starog popisa stanovništva  (novi podaci se tek očekuju) evidentirano više od 18.000 beskućnika u Srbiji, a u riziku od beskućništva je 168.000 ljudi. Na skupu se moglo čuti da postoji razvijen sistem usluga socijalne zaštite za ovu ranjivu kategoriju ljudi, ali i da ima još mnogo prostora za zajedničko delovanje svih delova društva kako bi se problem beskućništva bolje sagledao i na njega na što bolji način institucionalno odgovorilo. Takođe, najavljeno je da će u Beogradu u narednih nedelju dana početi da radi „Privremeno prenoćište“ za beskućnike glavnog grada.

Saglasnost o postupanju

 

Preporučujemo...