Активности Министарства у 2024. години – Сектор за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности
Сектор за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности је у току 2024. године интензивно радио на реализацији циљева и спровођењу мера из области антидискриминационе политике, унапређења родне равноправности и унапређења положаја Рома и Ромкиња у нашем друштву, које су према стратешким и нормативним документима Републике Србије у надлежности Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог.
Међу многобројним активностима у области афирмације родне равноправности које су успешно реализоване током 2024. године, најпре бисмо издвојили развијање софтвера за прикупљање и обраду података разврстаних по полу, као и одговарајуће веб апликације за извештавање у области родне равноправности, која је од 1. јануара 2025. године активна на сајту Министарства. Ова активност је реализована у оквиру пројекта „Подршка социјалном укључивању у Србији”, који, уз подршку Немачке развојне сарадње (БМЗ), реализују Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ) Србија, у сарадњи са Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог и Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Ради успешног функционисања ове веб апликације, уз подршку ГИЗ-а, спроведена је обука запослених из Групе за унапређење родне равноправности, 28. децембра 2024. године, за администраторе поменуте веб апликације.
У циљу што успешнијег спровођења родно одговорних политика државних органа, запослени у Сектору из Групе за унапређење родне равноправности су, у 2024. години у партнерству са Агенцијом за родну равноправност и оснаживање жена (УН WОМЕН), у Београду, Нишу и у Новом Саду успешно реализовали обуке за 90 лица задужених за родну равноправност у органима и установама јединица локалне самоуправе. У погледу јачања институционалних капацитета у области родне равноправности, поменули бисмо и то да је Министарство, уз подршку ГИЗ-а, реализовало јавну кампању под називом „Унапреди родну равноправност”, која је трајала од децембра 2023. до марта 2024. Ова кампања је у фокусу имала информисање што ширег круга обвезника који су дужни да примењују одредбе Закона о родној равноправности о начину израде посебних мера за остваривање родне равноправности и извештавање о ефектима њихове примене, и укључивала је израду и емитовање промотивног спота на медијима са националном фреквенцијом и друштвеним мрежама, штампање закона и подзаконских аката, Смерница за примену Закона о родној равноправности, као и реализацију инфо сесија у већим градовима Србије, између осталог, у Ужицу, Новом Саду, Крагујевцу, Нишу и Београду.
У 2024. години је, у оквиру наведене пројектне сарадње ресорног министарства и ГИЗ-а, реализована и кампања под називом „Стоп фемициду!”. Ова кампања укључила је и организацију међународне конференције, хибридног формата, под називом „16 дана активизма – Свет без насиља”, која је 22. новембра 2024. године у Београду окупила велики број учесника из земље и региона. Поред овог догађаја, у циљу подизања свести јавности о родно заснованом насиљу и насиљу у породици, Министарство је у партнерству са Удружењем жртава насиља „Хајр”, 6. новембра 2024. године у Београду, организовало трибину под називом „Постојим јер се не бојим”, на којој је учествовао велики број јавних личности, представника институција, организација цивилног друштва, као и самих жртава насиља у породици.
Једна од успешно остварених активности Сектора које бисмо посебно издвојили јесте доношење Правилника о методологији за обрачун неплаћеног кућног рада („Службени гласник РС” број 18/24), чиме је испуњена још једна од обавеза које су садржане у Закону о родној равноправности (члан 28). Правилник уређује начин обрачуна вредности неплаћеног кућног рада, учешће вредности неплаћеног кућног рада у бруто домаћем производу и сл.
Посебну пажњу Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог посветило је оснаживању жена и младих из друштвено осетљивих група, између осталог, учешћем у организацији друштвеног дијалога под називом: „Девојчице и њихова визија будућности Србије”, који је одржан 11. октобра 2024. године у Народној скупштини Републике Србије поводом обележавања Међународног дана девојчица. На њему су, поред представника бројних министарстава и представника локалне самоуправе, учествовале и девојчице из 40 неразвијених општина Републике Србије које су говориле о својим успесима и визији будућности Србије.
Поводом обележавања Међународног дана жена на селу, представници Министарства посетили су Општину Лебане, социјално предузеће „Раданска ружа” и сеоско газдинство у власништву Ане Станисављевић.
Поменули бисмо и учешће представника Министарства на великом броју конференција у земљи и иностранству, између осталог, на припремном скупу у Бару од 11. до 13. јуна, као и на завршној конференцији о родној равноправности у Берлину од 18. до 20. септембра 2024. године у оквиру Берлинског процеса земаља Западног Балкана, затим на скупу одржаном у седишту Уједињених нација у Женеви посвећеном Регионалном прегледу Пекинг +30, који је одржан 21. и 22. октобра 2024, као и на Глобалном форуму против расизма и дискриминације, који је у организацији УНЕСЦО-а, реализован од 9. до 11. децембра 2024. године у Барселони, у Краљевини Шпанији.
Сектор је, такође, припремио Извештај о остваривању родне равноправности у Републици Србији за 2023. годину, али због Решења Уставног суда Републике Србије о покретању поступка за утврђивање неуставности Закона о родној равноправности од 27. јуна 2024. године, обустављено је извршење појединачног акта појединачне радње предузете на основу одредаба овог закона, па је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог до окончања овог поступка одложило његово усвајање на Влади и јавно публиковање.
Запослени у Одсеку за антидискриминациону политику су током 2024. године радили на укључивању антидискриминационе перспективе у процес израде прописа и докумената јавних политика и у том смислу дали свој допринос кроз активно учешће у раду радних група за израду Уредбе о анализи ефеката прописа, односно Радној групи за израду Уредбе о методологији израде докумената јавних политика. Као резултат овог рада, проширен је опсег питања на која су надлежни предлагачи дужни да дају одговор приликом израде еx-анте анализе ефеката прописа, а која се тичу утицаја на групе у посебном ризику од дискриминације. Такође, област планирања људска права додатно је дефинисана тако да обухвата јавне политике које се односе на све групе у ризику од дискриминације.
Када је у питању унапређење права ЛГБТИ особа, запослени у Одсеку за антидискриминациону политику остварили су током 2024. године сарадњу у оквиру програма „Хоризонтал фацилитy ИИИ”, који реализују Канцеларија Савета Европе у Београду и Делегација ЕУ у Србији. У оквиру поменуте сарадње, реализована су учешћа на регионалном семинару „Реформе у области антидискриминационог нормативног оквира, са фокусом на права ЛГБТИ заједнице” у Подгорици 11–13. марта, на којој су размењена искуства земаља из региона Западног Балкана, као и конференцији у Сарајеву 5–7. новембра под називом: „Простори и услуге за заштиту ЛГБТИ заједница: Тренутна ситуација у регионима Западног Балкана и Источног партнерства”.
Министарство је дало свој допринос борби против дискриминације ЛГБТИ особа одржавајући сарадњу са ЛГБТИ удружењима и кроз учешће на догађајима у организацији ЛГБТИ удружења, од којих је најзначајније присуство министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог на Паради поноса која је одржана 7. септембра 2024. године у Београду. У оквиру Недеље поноса, представници сектора присуствовали су промоцији публикације „Протокол за добро поступање јавних тужилаца у случајевима злочина из мржње мотивисаних хомофобијом и трансфобијом”.
Одсек за антидискриминациону политику дао је свој допринос и када је у питању унапређење положаја особа са инвалидитетом, и то учешћем на округлом столу „Инклузија – Целоживотна подршка или слово на папиру” Удружења за помоћ особама са аутизмом Бази Мили, одржаном 7. априла 2024. године; на трибини одржаној 3. децембра 2024. године под називом „Подршка особама са инвалидитетом у друштву” и конференцији одржаној 25. децембра 2024. године, под називом „Заједно јачи снажнији за лепше сутра”, у организацији Удружења особа са инвалидитетом Београд, као и на друштвеном дијалогу одржаном 20. децембра 2024. године под називом „Политике приступачности изграђеног окружења – Србија на путу ка Европској унији”, у организацији Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог и Кабинета министарке без портфеља задужене за координацију активности у области родне равноправности, политичког и економског оснаживања жена и спречавања насиља над женама Татјане Мацуре. Једна од активности у овој области била је завршетак консултативног процеса са младима у оквиру пројекта „Млади за инклузију, једнакост и поверење” који Министарство реализује у сарадњи са агенцијом Уједињених нација УНДП.
Када је реч о активностима Сектора за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности које су током 2024. године реализоване у подручју унапређења положаја Рома, поменули бисмо да су представници министарства учествовали на значајним међународним и регионалним састанцима на највишем нивоу који су били посвећени заједничким напорима за унапређивање положаја Рома, почевши од учешћа министра на Петом министарском састанку у оквиру Берлинског процеса, у септембру 2024. године, преко учешћа министра у децембру 2024. године на Завршној конференцији поводом имплементације заједничког програма Европске уније и Савета Европе „РОМАЦТЕД ИИ” на којем је Министарство било институционални партнер у Републици Србији. Остварено је и учешће представника министарства на Регионалној конференцији о становању Рома која је одржана у Тирани у јуну 2024. године у организацији Савета Европе и у оквиру пројекта „Рома интегратион ИИИ”, као и на 17. Европској платформи за инклузију Рома која је одржана почетком октобра у организацији Европске комисије у Бриселу.
Током 2024. године Министарство је организовало неколико јавних догађаја посвећених унапређењу и инклузији Рома. У априлу 2024. године одржан је друштвени дијалог под називом „Отето детињство – дечји, рани и принудни бракови” у сарадњи са Ромским женским центром „Бибија” и Ромском женском мрежом. Циљ овог друштвеног дијалога који је уприличен поводом обележавања кампање „Месец женског ромског активизма” био је допринос сузбијању дечјих бракова, пружање подршке породици и оснаживање Ромкиња, а посебно девојчица. Министарство је заједно са Националним саветом ромске националне мањине обележило 8. април – Светски дан Рома, јавним слушањем у Народној скупштини.
Министарство подржало реализације пројекта „Подршка одрживим услугама социјалне заштите у заједници и политикама укључивања на локалном нивоу”, који имплеметира Стална конференција градова и општина – Савез градова и општина Србије (СКГО),те је ресорни министар у децембру 2024. године разговарао са представницима ромских организација из Републике Србије, Републике Хрватске и Републике Северне Македоније о политикама интеграције и начинима подршке ромским заједницама, те активнијем укључивању самих Рома у решавање питања која су за њих од виталног значаја.
У циљу унапређивања институционалних механизама за сарадњу са организацијама цивилног друштва које се баве социјалним укључивањем Рома, Министарство је успоставило Платформу цивилног друштва за социјално укључивање Рома и Ромкиња којој су приступиле 22 организације цивилног друштва, а које су, затим, делегирале пет чланова Платформе у Стручну групу Координационог тела за унапређење положаја Рома и Ромкиња.
Израђен је Извештај о испуњености циљева Декларације партнера Западног Балкана о интеграцији Рома и Ромкиња у оквиру процеса проширења Европске уније (Познањска декларација) који је обухватио период 2019–2024. године као и петогодишњи пресек на регионалном нивоу, где је Република Србија похваљена у делу који се односи на образовање, социјалну заштиту и лична документа. Такође, израђена је и Анализа имплементације мера социјалне инклузије Рома на локалном нивоу за период 2023-2024. године, упитник је упућен у 168 јединица локалне самоуправе а њих 135 је доставило податке. У циљу упознавања јавности са извештавањем о положају Рома на локалном нивоу, 18. децембра Министарство је, у сарадњи са Канцеларијом Савета Европе у Београду и Делегацијом ЕУ у Србији, организовало конференцију под називом „Праћење мера социјалне инклузије Рома и Ромкиња на локалном нивоу”. Када је реч о Стратегији за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији за период од 2022. до 2030. године, израђена је еx-пост анализа Акционог плана за период 2022–2024. године.
Када је у питању пројектна сарадња, представници Сектора учествовали су у раду више управљачких механизама међу којима треба издвојити чланство у Комитету експерата за питање Рома и путника (АДИ – РОМ), затим, учешће у Саветодавној групи заједничког програма Европске уније и Савета Европе „РОМАКТЕД ИИИ” под називом „Промовисање доброг управљања и оснаживање Рома на локалном нивоу” у Србији, Управни одбор пројекта Савета Европе и Делегације ЕУ у Србији „Борба против дискриминације и промовисање различитости”, као и Управни одбор пројекта који реализује Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ) „Подршка социјалном укључивању у Србији”.
Током 2024. године представници Сектора су остварили и учешће у раду више радних група, савета и оперативних тимова и управним одборима различитих пројеката који се баве оснаживањем осетљивих друштвених група.
Што се тиче извештавања о реализованим мерама које су предвиђене планским документима, наводимо да је завршен унос података за период реализације активности у 2023. години у Јединствени информациони систем за планирање, праћење спровођења, координацију јавних политика и извештавање (ЈИС) у вези са спровођењем свих планских докумената из ове области.