Aktivnosti Ministarstva u 2024. godini – Sektor za antidiskriminacionu politiku i unapređenje rodne ravnopravnosti

Sektor za antidiskriminacionu politiku i unapređenje rodne ravnopravnosti je u toku 2024. godine intenzivno radio na realizaciji ciljeva i sprovođenju mera iz oblasti antidiskriminacione politike, unapređenja rodne ravnopravnosti i unapređenja položaja Roma i Romkinja u našem društvu, koje su prema strateškim i normativnim dokumentima Republike Srbije u nadležnosti Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Među mnogobrojnim aktivnostima u oblasti afirmacije rodne ravnopravnosti koje su uspešno realizovane tokom 2024. godine, najpre bismo izdvojili razvijanje softvera za prikupljanje i obradu podataka razvrstanih po polu, kao i odgovarajuće veb aplikacije za izveštavanje u oblasti rodne ravnopravnosti, koja je od 1. januara 2025. godine aktivna na sajtu Ministarstva. Ova aktivnost je realizovana u okviru projekta „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji”, koji, uz podršku Nemačke razvojne saradnje (BMZ), realizuju Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) Srbija, u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Radi uspešnog funkcionisanja ove veb aplikacije, uz podršku GIZ-a, sprovedena je obuka zaposlenih iz Grupe za unapređenje rodne ravnopravnosti, 28. decembra 2024. godine, za administratore pomenute veb aplikacije.

U cilju što uspešnijeg sprovođenja rodno odgovornih politika državnih organa, zaposleni u Sektoru iz Grupe za unapređenje rodne ravnopravnosti su, u 2024. godini u partnerstvu sa Agencijom za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN WOMEN), u Beogradu, Nišu i u Novom Sadu uspešno realizovali obuke za 90 lica zaduženih za rodnu ravnopravnost u organima i ustanovama jedinica lokalne samouprave. U pogledu jačanja institucionalnih kapaciteta u oblasti rodne ravnopravnosti, pomenuli bismo i to da je Ministarstvo, uz podršku GIZ-a, realizovalo javnu kampanju pod nazivom „Unapredi rodnu ravnopravnost”, koja je trajala od decembra 2023. do marta 2024. Ova kampanja je u fokusu imala informisanje što šireg kruga obveznika koji su dužni da primenjuju odredbe Zakona o rodnoj ravnopravnosti o načinu izrade posebnih mera za ostvarivanje rodne ravnopravnosti i izveštavanje o efektima njihove primene, i uključivala je izradu i emitovanje promotivnog spota na medijima sa nacionalnom frekvencijom i društvenim mrežama, štampanje zakona i podzakonskih akata, Smernica za primenu Zakona o rodnoj ravnopravnosti, kao i realizaciju info sesija u većim gradovima Srbije, između ostalog, u Užicu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i Beogradu.

U 2024. godini je, u okviru navedene projektne saradnje resornog ministarstva i GIZ-a, realizovana i kampanja pod nazivom „Stop femicidu!”. Ova kampanja uključila je i organizaciju međunarodne konferencije, hibridnog formata, pod nazivom „16 dana aktivizma – Svet bez nasilja”, koja je 22. novembra 2024. godine u Beogradu okupila veliki broj učesnika iz zemlje i regiona. Pored ovog događaja, u cilju podizanja svesti javnosti o rodno zasnovanom nasilju i nasilju u porodici, Ministarstvo je u partnerstvu sa Udruženjem žrtava nasilja „Hajr”, 6. novembra 2024. godine u Beogradu, organizovalo tribinu pod nazivom „Postojim jer se ne bojim”, na kojoj je učestvovao veliki broj javnih ličnosti, predstavnika institucija, organizacija civilnog društva, kao i samih žrtava nasilja u porodici.

Jedna od uspešno ostvarenih aktivnosti Sektora koje bismo posebno izdvojili jeste donošenje Pravilnika o metodologiji za obračun neplaćenog kućnog rada („Službeni glasnik RS” broj 18/24), čime je ispunjena još jedna od obaveza koje su sadržane u Zakonu o rodnoj ravnopravnosti (član 28). Pravilnik uređuje način obračuna vrednosti neplaćenog kućnog rada, učešće vrednosti neplaćenog kućnog rada u bruto domaćem proizvodu i sl.

Posebnu pažnju Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog posvetilo je osnaživanju žena i mladih iz društveno osetljivih grupa, između ostalog, učešćem u organizaciji društvenog dijaloga pod nazivom: „Devojčice i njihova vizija budućnosti Srbije”, koji je održan 11. oktobra 2024. godine u Narodnoj skupštini Republike Srbije povodom obeležavanja Međunarodnog dana devojčica. Na njemu su, pored predstavnika brojnih ministarstava i predstavnika lokalne samouprave, učestvovale i devojčice iz 40 nerazvijenih opština Republike Srbije koje su govorile o svojim uspesima i viziji budućnosti Srbije.

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana žena na selu, predstavnici Ministarstva posetili su Opštinu Lebane, socijalno preduzeće „Radanska ruža” i seosko gazdinstvo u vlasništvu Ane Stanisavljević.

Pomenuli bismo i učešće predstavnika Ministarstva na velikom broju konferencija u zemlji i inostranstvu, između ostalog, na pripremnom skupu u Baru od 11. do 13. juna, kao i na završnoj konferenciji o rodnoj ravnopravnosti u Berlinu od 18. do 20. septembra 2024. godine u okviru Berlinskog procesa zemalja Zapadnog Balkana, zatim na skupu održanom u sedištu Ujedinjenih nacija u Ženevi posvećenom Regionalnom pregledu Peking +30, koji je održan 21. i 22. oktobra 2024, kao i na Globalnom forumu protiv rasizma i diskriminacije, koji je u organizaciji UNESCO-a, realizovan od 9. do 11. decembra 2024. godine u Barseloni, u Kraljevini Španiji.

Sektor je, takođe, pripremio Izveštaj o ostvarivanju rodne ravnopravnosti u Republici Srbiji za 2023. godinu, ali zbog Rešenja Ustavnog suda Republike Srbije o pokretanju postupka za utvrđivanje neustavnosti Zakona o rodnoj ravnopravnosti od 27. juna 2024. godine, obustavljeno je izvršenje pojedinačnog akta pojedinačne radnje preduzete na osnovu odredaba ovog zakona, pa je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog do okončanja ovog postupka odložilo njegovo usvajanje na Vladi i javno publikovanje.

Zaposleni u Odseku za antidiskriminacionu politiku su tokom 2024. godine radili na uključivanju antidiskriminacione perspektive u proces izrade propisa i dokumenata javnih politika i u tom smislu dali svoj doprinos kroz aktivno učešće u radu radnih grupa za izradu Uredbe o analizi efekata propisa, odnosno Radnoj grupi za izradu Uredbe o metodologiji izrade dokumenata javnih politika. Kao rezultat ovog rada, proširen je opseg pitanja na koja su nadležni predlagači dužni da daju odgovor prilikom izrade ex-ante analize efekata propisa, a koja se tiču uticaja na grupe u posebnom riziku od diskriminacije. Takođe, oblast planiranja ljudska prava dodatno je definisana tako da obuhvata javne politike koje se odnose na sve grupe u riziku od diskriminacije.

Kada je u pitanju unapređenje prava LGBTI osoba, zaposleni u Odseku za antidiskriminacionu politiku ostvarili su tokom 2024. godine saradnju u okviru programa „Horizontal facility III”, koji realizuju Kancelarija Saveta Evrope u Beogradu i Delegacija EU u Srbiji. U okviru pomenute saradnje, realizovana su učešća na regionalnom seminaru „Reforme u oblasti antidiskriminacionog normativnog okvira, sa fokusom na prava LGBTI zajednice” u Podgorici 11–13. marta, na kojoj su razmenjena iskustva zemalja iz regiona Zapadnog Balkana, kao i konferenciji u Sarajevu 5–7. novembra pod nazivom: „Prostori i usluge za zaštitu LGBTI zajednica: Trenutna situacija u regionima Zapadnog Balkana i Istočnog partnerstva”.

Ministarstvo je dalo svoj doprinos borbi protiv diskriminacije LGBTI osoba održavajući saradnju sa LGBTI udruženjima i kroz učešće na događajima u organizaciji LGBTI udruženja, od kojih je najznačajnije prisustvo ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog na Paradi ponosa koja je održana 7. septembra 2024. godine u Beogradu. U okviru Nedelje ponosa, predstavnici sektora prisustvovali su promociji publikacije „Protokol za dobro postupanje javnih tužilaca u slučajevima zločina iz mržnje motivisanih homofobijom i transfobijom”.

Odsek za antidiskriminacionu politiku dao je svoj doprinos i kada je u pitanju unapređenje položaja osoba sa invaliditetom, i to učešćem na okruglom stolu „Inkluzija – Celoživotna podrška ili slovo na papiru” Udruženja za pomoć osobama sa autizmom Bazi Mili, održanom 7. aprila 2024. godine; na tribini održanoj 3. decembra 2024. godine pod nazivom „Podrška osobama sa invaliditetom u društvu” i konferenciji održanoj 25. decembra 2024. godine, pod nazivom „Zajedno jači snažniji za lepše sutra”, u organizaciji Udruženja osoba sa invaliditetom Beograd, kao i na društvenom dijalogu održanom 20. decembra 2024. godine pod nazivom „Politike pristupačnosti izgrađenog okruženja – Srbija na putu ka Evropskoj uniji”, u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i Kabineta ministarke bez portfelja zadužene za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, političkog i ekonomskog osnaživanja žena i sprečavanja nasilja nad ženama Tatjane Macure. Jedna od aktivnosti u ovoj oblasti bila je završetak konsultativnog procesa sa mladima u okviru projekta „Mladi za inkluziju, jednakost i poverenje” koji Ministarstvo realizuje u saradnji sa agencijom Ujedinjenih nacija UNDP.

Kada je reč o aktivnostima Sektora za antidiskriminacionu politiku i unapređenje rodne ravnopravnosti koje su tokom 2024. godine realizovane u području unapređenja položaja Roma, pomenuli bismo da su predstavnici ministarstva učestvovali na značajnim međunarodnim i regionalnim sastancima na najvišem nivou koji su bili posvećeni zajedničkim naporima za unapređivanje položaja Roma, počevši od učešća ministra na Petom ministarskom sastanku u okviru Berlinskog procesa, u septembru 2024. godine, preko učešća ministra u decembru 2024. godine na Završnoj konferenciji povodom implementacije zajedničkog programa Evropske unije i Saveta Evrope „ROMACTED II” na kojem je Ministarstvo bilo institucionalni partner u Republici Srbiji. Ostvareno je i učešće predstavnika ministarstva na Regionalnoj konferenciji o stanovanju Roma koja je održana u Tirani u junu 2024. godine u organizaciji Saveta Evrope i u okviru projekta „Roma integration III”, kao i na 17. Evropskoj platformi za inkluziju Roma koja je održana početkom oktobra u organizaciji Evropske komisije u Briselu.

Tokom 2024. godine Ministarstvo je organizovalo nekoliko javnih događaja posvećenih unapređenju i inkluziji Roma. U aprilu 2024. godine održan je društveni dijalog pod nazivom „Oteto detinjstvo – dečji, rani i prinudni brakovi” u saradnji sa Romskim ženskim centrom „Bibija” i Romskom ženskom mrežom. Cilj ovog društvenog dijaloga koji je upriličen povodom obeležavanja kampanje „Mesec ženskog romskog aktivizma” bio je doprinos suzbijanju dečjih brakova, pružanje podrške porodici i osnaživanje Romkinja, a posebno devojčica. Ministarstvo je zajedno sa Nacionalnim savetom romske nacionalne manjine obeležilo 8. april – Svetski dan Roma, javnim slušanjem u Narodnoj skupštini.

Ministarstvo podržalo realizacije projekta „Podrška održivim uslugama socijalne zaštite u zajednici i politikama uključivanja na lokalnom nivou”, koji implemetira Stalna konferencija gradova i opština – Savez gradova i opština Srbije (SKGO),te je resorni ministar u decembru 2024. godine razgovarao sa predstavnicima romskih organizacija iz Republike Srbije, Republike Hrvatske i Republike Severne Makedonije o politikama integracije i načinima podrške romskim zajednicama, te aktivnijem uključivanju samih Roma u rešavanje pitanja koja su za njih od vitalnog značaja.

U cilju unapređivanja institucionalnih mehanizama za saradnju sa organizacijama civilnog društva koje se bave socijalnim uključivanjem Roma, Ministarstvo je uspostavilo Platformu civilnog društva za socijalno uključivanje Roma i Romkinja kojoj su pristupile 22 organizacije civilnog društva, a koje su, zatim, delegirale pet članova Platforme u Stručnu grupu Koordinacionog tela za unapređenje položaja Roma i Romkinja.

Izrađen je Izveštaj o ispunjenosti ciljeva Deklaracije partnera Zapadnog Balkana o integraciji Roma i Romkinja u okviru procesa proširenja Evropske unije (Poznanjska deklaracija) koji je obuhvatio period 2019–2024. godine kao i petogodišnji presek na regionalnom nivou, gde je Republika Srbija pohvaljena u delu koji se odnosi na obrazovanje, socijalnu zaštitu i lična dokumenta. Takođe, izrađena je i Analiza implementacije mera socijalne inkluzije Roma na lokalnom nivou za period 2023-2024. godine, upitnik je upućen u 168 jedinica lokalne samouprave a njih 135 je dostavilo podatke. U cilju upoznavanja javnosti sa izveštavanjem o položaju Roma na lokalnom nivou, 18. decembra Ministarstvo je, u saradnji sa Kancelarijom Saveta Evrope u Beogradu i Delegacijom EU u Srbiji, organizovalo konferenciju pod nazivom „Praćenje mera socijalne inkluzije Roma i Romkinja na lokalnom nivou”. Kada je reč o Strategiji za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period od 2022. do 2030. godine, izrađena je ex-post analiza Akcionog plana za period 2022–2024. godine.

Kada je u pitanju projektna saradnja, predstavnici Sektora učestvovali su u radu više upravljačkih mehanizama među kojima treba izdvojiti članstvo u Komitetu eksperata za pitanje Roma i putnika (ADI – ROM), zatim, učešće u Savetodavnoj grupi zajedničkog programa Evropske unije i Saveta Evrope „ROMAKTED III” pod nazivom „Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanje Roma na lokalnom nivou” u Srbiji, Upravni odbor projekta Saveta Evrope i Delegacije EU u Srbiji „Borba protiv diskriminacije i promovisanje različitosti”, kao i Upravni odbor projekta koji realizuje Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji”.

Tokom 2024. godine predstavnici Sektora su ostvarili i učešće u radu više radnih grupa, saveta i operativnih timova i upravnim odborima različitih projekata koji se bave osnaživanjem osetljivih društvenih grupa.

Što se tiče izveštavanja o realizovanim merama koje su predviđene planskim dokumentima, navodimo da je završen unos podataka za period realizacije aktivnosti u 2023. godini u Jedinstveni informacioni sistem za planiranje, praćenje sprovođenja, koordinaciju javnih politika i izveštavanje (JIS) u vezi sa sprovođenjem svih planskih dokumenata iz ove oblasti.

 

Preporučujemo...