Активности Министарства у области заштите људских права у 2024. години

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог је током 2024. године успешно реализовало све предвиђене активности из својих надлежности које се односе на остваривање циљева Владе Републике Србије у подручју заштите, унапређења и промоције људских права.

Током 2024. године активности у области заштите људских права, које је обављао Сектор за људска права, одвијале су се кроз редовно испуњавање преузетих обавеза Републике Србије на основу потписаних међународних уговора у подручју људских права и одржавање сарадничких односа са телима Уједињених нација (УН), Савета Европе (СЕ), Европске Уније (ЕУ) и Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС), као и са другим међународним организацијама и институцијама чији је Република Србија члан.

Када је реч о сарадњи са механизмима УН-а за заштиту људских права, Сектор за људска права је током 2024. године, у оквиру својих надлежности, благовремено и у потпуности, испунио све обавезе које се односе на праћење примене осам основних међународних уговора о људским правима, координисао процес извештавања о њиховој примени према механизмима УН-а, као и пратио имплементацију стандарда других међународних и регионалних организација који се односе на поштовање основних права и слобода, а које је Република Србија, као држава уговорница, преузела на себе.

Захваљујући дугогодишњем искуству и уведеним добрим праксама у процесу мониторинга међународних уговора, Сектор је успешно координирао двомесечну припрему и рад државне делегације за представљање Четвртог периодичног извештаја Републике Србије о примени Међународног пакта о грађанским и политичким правима који је, у интерактивном дијалогу са члановима Комитета за људска права УН, представљен 14. и 15. марта 2024. године у Женеви. У складу са процедуром, током овог процеса мониторинга, Комитет за људска права УН усвојио је Закључна запажања која садрже 23 препоруке упућене Републици Србији. Препоруке су преведене и јавно доступне на сајту Министарства и достављене свим надлежним ресорима законодавне, судске и извршен власти.

Поред представљања поменутог извештаја, Сектор је координирао израду Извештаја о примени приоритетних препорука Комитета за економска, социјална и културна права у вези са Трећим периодичним извештајем Републике Србије о примени Међународног пакта о економским, социјалним и културним правима, који је, након усвајања на седници Владе 29. фебруара 2024. године, достављен у року и објављен на интернет страници Министарства.

Подсећамо да је Република Србија прихватила мандате специјалних процедура Савета УН за људска права којима је упутила и обновила отворени позив 2005. и 2018. године. Уз подршку Канцеларије високог комесара УН за људска права (ОХЦХР), специјалне процедуре представљају деловање и рад независних експерата за људска права који у оквиру својих тематских мандата, на основу коресподенције (одговори на упитнике) и реализованих посета, објављују извештаје са запажањима и препорукама државама чланицама (46 тематских и 14 посебних мандата за државе). У вези са тим, Сектор за људска права је током претходне године припремио и доставио бројне одговоре и извештаје Републике Србије о спровођењу резолуција и за израду тематских извештаја Канцеларије Високог комесара за људска права УН, Савета за људска права, упитника и препорука специјалних процедура УН.

Када је реч о испуњавању међународних обавеза Републике Србије, важно је поменути и да је Министарство, као посреднички орган, поступало по захтевима за остваривање алиментационих потраживања у вези са применом Конвенције о алиментационим захтевима у иностранству УН-а (Њујоршка конвенција из 1956. године), којом се остварују права на издржавање у случајевима када се алиментациони поверилац налази на територији једне стране уговорнице (држава повериоца), а алиментациони дужник под јурисдикцијом друге стране уговорнице (држава дужника). У циљу остваривања ове надлежности, Сектор за људска права је запримио 22 нова алиментациона захтева, тако да сада има укупно 199 алиментациона захтева из 16 земаља уговорница Конвенције. У истом периоду Сектор је упутио 62 извештаја иностраним отпремним органима и велики број упитника и ургенција домаћим надлежним органима.

У вези са сарадњом Републике Србије са Саветом Европе издвојили бисмо да је израђен Извештај са коментарима и Анекс на Нацрт извештаја Европске комисије против расизма и нетолеранције Савета Европе (ECRI) о посети Србији у оквиру шестог циклуса мониторинга, који је Комитет министара Савета Европе усвојио и јавно објавио 27. јуна 2024. године.

У протеклој години, Сектор за људска права је, такође, наставио сарадњу са домаћим и међународним организацијама у подручју заштите права ЛГБТ особа. У овом контексту издвојили бисмо активности националне контакт особе за ЛГБТ питања која је благовремено доставила одговоре на упитник Комитета за сексуалну оријентацију, родни идентитет и изражавање и полне карактеристике (ADI-SOGIESC). У циљу испуњавања препорука Комитета које се односе на упознавање јавности са достављеним одговорима, Сектор за људска права је 15. јула 2024. године организовао друштвени дијалог на којем је представљен „Нацрт одговора Републике Србије о примени препоруке Комитета министара Савета Европе CM/Rec (2010)5 у вези са мерама усмереним на борбу против дискриминације на основу сексуалне оријентације или родног идентитета“. Поред тога, министар Жигманов је 15. маја 2024. године присуствовао Европском IDAHOT+ Форуму 2024 у Хагу где је потписана министарска Декларација о будућности слободе и једнакости у Европи.

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог је током 2024. године наставило успешну сарадњу са Канцеларијом за демократске институције и људска права ОЕБС-а (ОДИХР) којој је благовремено достављен одговор на Упитник о злочинима из мржње за 2023. годину. Такође, заједно са Мисијом ОЕБС у Србији, 20. и 21. јуна 2024. године, организован је редовни 21. Координациони састанак представника надлежних државних органа и организација цивилног друштва у циљу спречавања злочина из мржње у Републици Србији. Представници Министарства су узели активно учешће на панелима Конференције о људској димензији одржаној од 30. септембра до 11. октобра 2024. у Варшави, која је била посвећена људским правима и основним слободама на подручју држава чланица ОЕБС-а, као и импликацијама актуелних догађаја и трендова на безбедност региона. У сарадњи са Мисијом ОЕБС, у Београду је 20. и 21. новембра 2024. године организована Регионална конференција под називом „Борба против злочина из мржње и говора мржње у дигиталној и реалној сфери у Југоисточној Европи – стратегије и политике“.

У контексту активности у вези са применом Конвенције о спречавању мучења и нечовечних или понижавајућих поступака и кажњавања Савета Европе  (ЕТС 126), Министарство је почетком године, синхронизовано са Комитетом за спречавање мучења и нечовечних или понижавајућих казни или поступака (ЦПТ), објавило Извештај о претходној Ad hoc посети Републици Србији која је спроведена у периоду од 21. до 30. марта 2023. године. У складу са процедуром, објављени су и Одговори и коментари надлежних власти наше земље на овај извештај.

Поред претходно наведеног, подсетили бисмо јавност да Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, односно Сектор за људска права, пружа техничку подршку у раду Савета за праћење примене препорука УН-а за људска права, односно, предлаже и води годишње активности које се односе на праћење спровођења Плана препорука механизама УН-а за људска права. У вези са радом Савета, треба истаћи да је у оквиру припрема државне делегације за представљање Четвртог периодичног извештаја Републике Србије о примени Међународног пакта о грађанским и политичким правима, по угледу на раније успостављене добре праксе, Савет одржао тематску седницу 4. марта 2024. године, где су представљени алтернативни извештаји организација цивилног друштва и остварена интерактивна комуникација ресора и цивилног сектора. Конститутивна седница овог Савета у новом сазиву одржана је 18. децембра 2024. године. Ово је била 22. седница по реду на којој је обележена десетогодишњица рада од оснивања Савета. Новина у сазиву је да су пуноправно чланство у Савету стекли и представници Заштитника грађана, Повереника за заштиту равноправности и Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности.

За крај, поменули бисмо да је Сектор за људска права, у сарадњи са Владом АП Војводина, те уз подршку Мисије ОЕБС и Тима УН у Републици Србији, дао кључни допринос организовању и реализацији централне манифестације Владе Републике Србије поводом Међународног дана људских права, 10. децембра 2024. године. За ту прилику, објављена је Универзална декларација о људским правима УН на језицима националних мањина, а и ажурирана Брошура о раду Савета за праћење примене препорука УН. Обе публикације доступне су на сајту Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

 

 

 

Препоручујемо...