Održana konferencija o merama socijalne inkluzije Roma i Romkinja na lokalnom nivou

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u saradnji sa Kancelarijom Saveta Evrope u Beogradu i Delegacijom Evropske unije u Srbiji, organizovalo je danas u Palati „Srbija“ konferenciju pod nazivom „Praćenje mera socijalne inkluzije Roma i Romkinja na lokalnom nivou“. U prisustvu velikog broja predstavnika jedinica lokalne samouprave i romskih organizacija, na konferenciji je predstavljena analiza implementacije mera socijalne inkluzije ove osetljive društvene grupe na lokalnom nivou u proteklom periodu i ukazano na izazove integracije sa kojima se i dalje suočavaju.

Otvarajući skup, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov je izjavio da su lokalne samouprave ključni partneri u implementaciji Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period 2022–2030. godine, a jedno od osnovnih načela Strategije je lokalizacija mera, odnosno prilagođavanje lokalnom kontekstu i podrška lokalnom učešću u ciklusu javne politike za Rome i Romkinje.

Ministar je podvukao da je izgradnja mehanizama i sprovođenje mera za ostvarivanje pune i efektivne ravnopravnosti Roma u svim oblastima ekonomskog, socijalnog, kulturnog i političkog života dužnost države i njenih organa da, u saradnji sa organizacijama civilnog društva, romskim udruženjima i međunarodnim organizacijama, stvore preduslove za postepenu, ali sigurnu i trajnu inkluziju Roma, kao i obaveza svih nas.

Jelena Žarić Kovačević, ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu, istakla je da su jedinice lokalne samouprave prve na liniji implementacije nacionalnih politika i od njih direktno zavisi stvaranje boljih uslova za život svih građana i građanki. Naš akcenat, rekla je, trebalo bi da bude na jačanju kapaciteta jedinica lokalne samouprave da prikupljaju relevantne podatke o realnim potrebama zajednice u kontekstu socijalnog uključivanja. Takođe, uloga lokalne samouprave može da bude ključna i u podršci međusektorskoj saradnji na lokalnom nivou, posebno među pružaocima usluga. Na taj način mogu se stvoriti održivi sistemi koji podržavaju dobrobit i razvoj svih pripadnika romske nacionalne manjine, posebno onih najugroženijih.“

Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji, je istakla da socijalna inkluzija zahteva sveobuhvatan pristup na svim nivoima i uključivanje svih zainteresovanih strana. Ipak, dodala je, život se odvija na lokalnom nivou i zato lokalne vlasti i zajednice igraju ključnu ulogu u uključivanju i potpunoj integraciji svih građana, uključujući i Rome, koji su jedna od najdiskriminisanijih grupa, rekla je ona.

Romska populacija je mlada, i moramo im pružiti mogućnosti za obrazovanje, dostojanstven rad i život, naglasila je zamenica šefa Delegacije EU. Evropska unija, dodala je, pruža snažnu podršku Srbiji u ispunjavanju obaveza iz Poznanjske deklaracije, promovišući jednake mogućnosti za sve građane. Do sada je EU finansirala projekte koji obezbeđuju trajno stanovanje, lična dokumenta, podršku merama za otvaranje radnih mesta, dodelu stipendija, a nastavićemo sa podrškom kroz operativni program za socijalnu inkluziju, podvukla je Halačeva.

Janoš Babić, šef misije Saveta Evrope u Beogradu, istakao je da sama činjenica da se 135 lokalnih samouprava odazvalo pozivu i dostavilo podatke o merama socijalne inkluzije Roma ukazuje na prepoznavanje važnosti ove teme i spremnost da se relevantna pitanja adresiraju na lokalnom nivou. Međutim, dodao je, podaci nam pokazuju i da je u narednom periodu važno raditi na uspostavljanju ili unapređivanju ključnih preduslova za uspešnu implementaciju mera socijalne inkluzije.

Sofija Osmanović, šefica Odseka za unapređenje položaja Roma u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, prezentovala je analizu o implementaciji mera socijalne inkluzije Roma i Romkinja na lokalnom nivou. Ona je, između ostalog, iznela podatke o izdvajanjima budžetskih sredstava za unapređenje položaja Roma, broju usvojenih lokalnih akcionih planova, formiranih Saveta za socijalno uključivanje Roma, mobilnih timova za inkluziju Roma, broju koordinatora za romska pitanja, te o situaciji kada je reč o obrazovanju, zapošljavanju, zdravstvenoj zaštiti i stanovanju romske populacije na lokalnom nivou.

Dragana Jovanović Arijas, koordinatorka programa „Integracija Roma III“ – zajedničkog programa Saveta Evrope i Evropske unije, predstavila je regionalnu bazu podataka socijalne inkluzije Roma i Romkinja na lokalnom nivou, a primere dobre prakse predstavili su Gordana Damnjanović, pomoćnica gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ljudska i manjinska prava Grada Kragujevca, i Siniša Marinković, predsednik Udruženja građana „Otvoreno srce“.

Nakon diskusije, završnu reč i sumiranje rezultata skupa dala je državna sekretarka dr Stana Božović, a prisutan je bio i državni sekretar prof. dr Rejhan Kurtović. Konferenciju „Praćenje mera socijalne inkluzije Roma i Romkinja na lokalnom nivou“ vodila je pomoćnica ministra u Sektoru za antidiskriminacionu politiku i unapređenje rodne ravnopravnosti dr Nina Mitić.

 

 

 

 

Preporučujemo...