Србија без баријера – обавеза свих нас

 У организацији Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог и Кабинета министарке без портфеља задужене за координацију активности у области родне равноправности, политичког и економског оснаживања жена и спречавања насиља над женама Татјане Мацуре, данас је у Сава Центру одржан друштвени дијалог под називом „Политике приступачности изграђеног окружења – Србија на путу ка Европској унији“.

На отварању дијалога, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов је изјавио да је стварање модерног друштва, у којем ће сваком појединцу бити омогућено да самостално живи и учествује у свим аспектима живота на једнакој основи и пуноправно партиципира у својим правима и обавезама, друштво коме стреми Република Србија.

На том путу, рекао је министар, приступачност окружења, услуга и информисања представља предуслов за остваривање свих друштвених контаката, остварење независности и укључивања особа са инвалидитетом у свакодневни живот.

И поред помака у одређеним областима заштите права особа са инвалидитетом, додао је он, пред нама је још много изазова. Изграђено окружење није једноставно достићи, али је неопходно да оно буде непрекидно у врху приоритета државних органа и институција. Заједничким напорима градимо свет у коме није препрека инвалидитет или нека друга околност која нас отежава у обављању свакодневних радњи, већ их чине баријере којима смо сви окружени, закључио је министар Жигманов.

Министарка Татјана Мацура казала је да се обезбеђивање приступачности изграђеног окружења не односи само на особе са инвалидитетом, већ она олакшава живот многим људима, као што су родитељи с малом децом, старије особе, и омогућава, пре свега, њихову економску активност.

„Ми немамо луксуз да искључимо људе из заједнице зато што је та заједница препуна баријера. Нама је свака особа важна, желимо да свака особа пронађе своју сврху и да допринос заједници, а за то нам је потребно окружење које не оставља никога иза себе. То се најбоље постиже тако што ћемо укључити људе са различитим могућностима у све што радимо“, истакла је министарка Мацура.

Потпредседница Народне скупштине Елвира Ковач истакла је у свом обраћању да постоји доста простора да се још више допринесе у погледу приступачности и додала да је значајан корак ка том циљу и оснивање неформалне Парламентарне групе за унапређење положаја особа са инвалидитеттом. Она је истакла да је реч о теми у вези са којом постоји општи консензус и која је изнад свих политика и не познаје политичке странке.

У уводном делу друштвеног дијалога говорили су и Биљана Барошевић, помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Владимир Мићић, помоћник министра за јавна улагања, Никола Тарбук, генерални секретар СКГО, и Ана Јанковић Јовановић, саветница за људска права сталне координаторке УН у Србији.

Презентацију о приступачности изграђеног окружења, информација, комуникација, роба и услуга, представила је Љупка Михајловска, посебна саветница министарке без портфеља. У другом делу говорили су и Драгана Чукић из Удружења инжењера консултаната Србије – АСЕС и Слободан Милошевић из Каритаса Србије.

Друштвени дијалог организован је уз подршку Тима УН у Србији, а присутни су били државни секретари проф. др Рејхан Куртовић и др Стана Божовић, помоћница др Нина Митић, представници других министарстава, институција, организација цивилног друштва, угледни појединци међу којима освајач параолимпијских медаља Драженко Митровић, и други. Друштвени дијалог је водио помоћник министра Александар Радосављевић. .

На крају дијалога, као што је уобичајено, усвојена је Сагласност о поступању

Фото: Министарство и Д. Станковић

Препоручујемо...