Активности Министарства у 2024. години – Сектор за националне мањине
Поред редовних активности које се односе на остваривање добре сарадње са националним саветима националних мањина и пружање стручне подршке за њихово поступање у раду, надзора над законитошћу њиховог рада и аката, ажурирање података у Регистру националних савета, припреме уверења о тим подацима и обавештења по захтевима других државних институција, рад на подизању свести о постојању националних мањина кроз активно обележавање и редовно присуство прославама њихових празника, те континуирано праћење положаја припадника мањинских заједница, Сектор за националне мањине, имао је током 2024. године и низ других важних активности.
Пре свега, Савет за националне мањине формиран је у новом сазиву, након што је Влада Републике Србије 24. јула 2024. године усвојила Предлог одлуке о измени Одлуке о образовању Савета за националне мањине. Савет је, затим, на 13. седници која је одржана 7. августа 2024. године усвојио Предлог програма за доделу средстава из Буџетског фонда за националне мањине у 2024. години, предложивши да култура буде приоритетна област финансирања програма и пројеката. Истовремено, Савет је потврдио националне симболе и празнике бошњачке, горанске, немачке, ромске, словеначке, украјинске и чешке националне мањине. Поред тога, дискутовало се о свим актуелним питањима од значаја за унапређење положаја националних мањина, као и о активностима планираним за наредни период.
Представници Сектора за националне мањине присуствовали су крајем септембра 2024. године, у Суботици, дводневном састанку Координације националних савета националних мањина са циљем пружања подршке раду овом телу и обезбеђивању услова да се кроз консултативни процес свих националних савета идентификују изазови са којима се суочавају припадници националних мањина и заузму заједнички ставови у процесу креирања мањинских политика.
У периоду од 21. августа до 20. септембра 2024. године расписан је Конкурс за доделу средстава из Буџетског фонда за националне мањине. На конкурсу су поднете укупно 284 пријаве, од тога 55 поднетих пријава није испуњавало формалне услове. Конкурсна комисија је, након оцене пристиглих програма и пројеката, утврдила Листу вредновања и рангирања пријављених програма и пројеката на основу које је, 5. новембра 2024. донета Одлука о расподели средстава из Буџетског фонда за 2024. годину за реализацију 70 програма и пројеката, у укупном износу од 30.000.000,00 динара.
Што се тиче новог планског документа из области остваривања права националних мањина, у претходном периоду припремљен је Нацрт акционог плана који је, између осталог, базиран и на препорукама из четвртог мишљења Саветодавног комитета Конвенције за заштиту националних мањина Савета Европе. Неке активности су и без формалног АП реализоване, па је процена да су потребне промене предвиђених циљева, мера и рокова за њихову реализацију. У међувремену, делегација Саветодавног комитета посетила је Републику Србију у периоду од 24. до 28. јуна 2024. године, како би у директном контакту са релевантним саговорницима стекла што потпунију и објективнију слику о остваривању обавеза проистеклих из Оквирне конвенције за заштиту националних мањина Савета Европе. Након посете, Саветодавни комитет је израдио Нацрт Петог мишљења, а до добијања коначног мишљења, идентификоваће се области у Нацрту акционог плана за које је Саветодавни комитет предложио нове препоруке у односу на препоруке из Четвртог мишљења. У наредном периоду очекује се интензивирање рада на финализацији текста Акционог плана. Као и у претходном периоду, у раду на припреми Акционог плана биће укључени представници надлежних државних органа, националних савета националних мањина и организација цивилног друштва.
Када је реч о пројектима усмереним на унапређење положаја националних мањина, реализоване су бројне активности. У оквиру пројекта „Подршкa јачању владавине права у Републици Србији“, који финансира ЕУ, Немачко Савезно министарство за економски развој и сарадњу (БМЗ) и Аустријска развојна сарадња (АДЦ), чији је општи циљ испуњавање обавеза које произилазе из ПГ 23, Министарство је, у сарадњи са Европским центром за мањинска питања (ЕЦМИ) и ГИЗ-ом, реализовало следеће активности које се имплементирају у делу „Заштита мањина у процесу приступања ЕУ“: одржан је округли сто под називом „Прикупљање података о националној припадности државних службеника“; затим обука за запослене у општинским и градским управама на тему „Социо-економско укључивања припадника националних мањина“, те две серије обука широм Србије на тему „Права националних мањина и остваривање националне равноправности на локалном нивоу“. Одржана је и конференција „Међуетнички односи на локалном нивоу у Србији“.
Надаље, у оквиру заједничког програма Европске уније и Савета Европе „Horizontal Facility за Западни Балкан и Турску“ спроводи се низ активности кроз пројекат „Промоција различитости и равноправности у Србији”, па је тако припремљена Анализа функционалности савета за међунационалне односе, која је представљена на претходно поменутој конференцији. Спроведено је истраживање о деловању националних савета у остваривању јавних овлашћења у области образовања, културе, информисања и службене употребе језика и писма, као и о улози националних савета у интеркултуралном дијалогу и јачању међунационалних односа. Затим, од 15. до 17. новембра у Сјеници је одржан тродневни Омладински форум под називом „75+ корака ка једнаким могућностима за све младе“, који је окупио 75 младих припадника националних мањина из свих крајева Србије. На форуму су током три дана организоване дискусије на следеће теме: „Инклузивно образовање и једнаке могућности за све“, „Економска и социјална права: Једнак приступ запошљавању“, „Информисање и учешће младих из мањинских заједница“ и „Дискриминација и њени појавни облици“.
Потом је на Правном факултету у Београду 21. новембра 2024. године одржана Конференција о одрживом оквиру за прикупљања података о националним мањинама. Конференција је имала за циљ да подстакне сарадњу и дијалог међу кључним актерима како би се унапредила заштита и промоција мањинских права кроз политике засноване на подацима, у складу са стандардима Европске уније и препорукама Савета Европе, посебно Оквирне конвенције за заштиту националних мањина и Европске комисије против расизма и нетолеранције.
У оквиру рада Сектора за националне мањине, а у сарадњи са Мисијом ОЕБС-а у Србији, спроводи се, пету годину заредом, Програм стручне праксе за младе стручњаке из јужне и југозападне Србије. Програм подржава боље разумевање рада државних институција, инклузију и веће учешће младих жена и мушкараца из мањинских и мање развијених заједница из јужне и југозападне Србије у јавној управи. Текући циклус спроводи се уз подршку Владе Норвешке, Републике Турске, Савезне Републике Немачке и Ирске. Након спроведеног конкурсног поступка изабрано је 10 стажиста који ће 12 месеци обављати праксу у 9 државних органа, почевши од маја 2024. године.
Поред наведеног, у комуникацији са националним мањинама Сектор наступа проактивно у односу на примену права у областима запошњавања припадника националних мањина, образовања на матерњем језику, службене употребе језика и писама и националних мањина. На исти начин поступа се и у ситуацијама етничких инцидената, говора мржње и других видова кршења права и положаја припадника националних мањина осудом и позивањем на стандарде деловања унутар демократских пракси.
Тако је, поводом почетка уписа деце у први разред основне школе за школску 2024/2025. годину, Министарство 27. марта позвало припаднике националних мањина да децу упишу на наставу на матерњем језику. Касније, након формирања нове Владе, одржан је разговор са ресорном министарком о афирмацији људских и мањинских права у образовном систему. У знак подршке, почетком нове школске године министарство је организовало низ посета школама у којима деца уче на језицима националних мањина.
У јулу је делегација министарства посетила Нови Сад и разговарала са председницом покрајинске владе, председником покрајинског парламента, обиласком и разговором са преводиоцима на језике националних мањина. Посебан састанак одржан је са запосленима у Служби за управљање људским ресурсима администрације АП Војводине о прикупљању етно-сензитивне статистике запослених у јавном сектору.
Министарство је свој допринос уважавању припадника различитих националних и верских мањина дало бројним честиткама поводом националних и верских празника, као и присуством на обележавању тих празника. Тако је на пример, министар био је гост на Ифтару на Градском тргу у Сјеници, а 12. априла говорио у Суботици на Свечаној академији поводом 15 година од оснивања Завода за културу војвођанских Хрвата. Он је такође присуствовао Свечаној академији поводом 20 година од оснивања Националног савета македонске националне мањине у Републици Србији.Представници министарства присуствовали су и завршној вечери 62. Словачких народних свечаности. Поздрављена је одлука Комитет за нематеријално наслеђе Унеска које је уврстило сликарство Словака из Ковачице на листу светске баштине, чиме је Србија постала прва земља Европе која је у тај регистар уписати културно наслеђе једне националне мањине, а поводом заједничке седнице две владе, поздрављени узорни мађарско-српски односи.
У министарству је одржан низ састанака, као што је пријем новоизабране председница Националног савета македонске националне мањине Зорица Митровић, или састанак са председником Мешихата Исламске заједнице у Србији муфтијом др Мевлудом еф. Дудићем.
Међународне активности на пољу заштите националних мањина су такође биле интензивне током 2024. Поред осталог, средином маја у Женеви је одржан сусрет са високим комесаром за националне мањине ОЕБС Кајратом Абдрахмановим, а почетком јуна у Београду са помоћником министра Министарства за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине Кемом Сарачем о темама од интереса за унапређење положаја националних мањина у региону. Министарство је активно учествовало на Конференцији о сарадњи националних мањина у Сарајеву. О националним мањинама у октобру је разговарано са члановима делегације Одбора за етничка и верска питања Националног комитета Кинеске народне политичке консултативне конференције.
Министарство је реаговало на примере верске и националне нетрпељивости, као што је 8. априла са забринутошћу констатовало да поједини медији, у тумачењу стравичног злочина убиства Данке Илић, шире негативне ставове, предрасуде и стереотипе о припадницима влашке националне мањине, што је супротно прописима и демократским вредностима нашег друштва, осудило рањавање припадника Жандармерије испред израелске амбасаде од стране верски радикализоване особе, говор мржње, националне и верске нетолеранције, упућених власницима најстарије посластичарнице у Београду „Пеливан“, као и говор мржње према припадницима румунске и хрватске националне заједнице у Републици Србији.